Co roku Instytut Gospodarki i Pokoju (IEP) publikuje Global Peace Index (GPI), który ocenia stopień 163 niezależnych państw i terytoriów. Od lat w tym indeksie jest zauważalny pewien trend: Od dziewięciu lat z rzędu średni poziom pokoju na świecie spadł. Także w tym roku został zanotowany spadek globalnego pokoju o 0,42%. Zarówno bezpieczeństwo społeczne i zakres trwających wewnątrzkrajowych jak i międzynarodowych konfliktów się pogorszył. Jedynie stopień militaryzacji poprawił się względem ostatniego badania.
Jako najbardziej pokojowy region nadal uważana jest Europa. Jednak we wszystkich trzech obszarach ocenianych przez GPI Europa zanotowała regres pokoju – trend, który jest zauważalny od pewnego czasu. Europa jest mniej pokojowa, niż miało to miejsce 15 lat temu, informują badacze pokoju. To spowodowane jest między innymi wojną w Ukrainie i tym spowodowanymi konfliktami z Rosją. Jednak pomimo to siedem z dziesięciu najbardziej pokojowych krajów znajduje się w Europie.
Top 10 najbardziej pokojowych krajów na świecie
- Szwajcaria
Do najbardziej pokojowych państw na świecie zalicza się Szwajcaria. W porównaniu z ubiegłym rokiem poprawiła swoją pozycję o jedną lokatę i tym samym znalazła się w Top 10. A to pomimo iż Szwajcaria należy do państw z największym eksporterem broni liczonym na mieszkańca.
- Japonia
Japonia już w ubiegłym roku znalazła się w Top 10 najbardziej pokojowych krajów na świecie. Państwo wyspiarskie poprawiło swoją pozycję w rankingu o jedno miejsce względem 2022 roku. Za to odpowiedzialna jest między innymi druga na całym świecie pozycja w podobszarze bezpieczeństwo społeczne.
- Słowenia
Słowenia jest jedynym państwem Europy Środkowej, które znajduje się w rankingu. Swoją pozycję kraj zawdzięcz między innymi niskiemu stopniu militaryzacji – na całym świecie należy do pięciu najniższych.
- Portugalia
Również Portugalia punktuje niskim stopniem militaryzacji. W Europie kraj Półwyspu Iberyjskiego jest pośród Top 5 państw z najniższym stopniem militaryzacji. W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, w 2023 roku Portugalia znajduje się o pozycję niżej.
- Singapur
Singapur przeskoczył trzy miejsca i strącił Portugalię z szóstej pozycji w rankingu. A to wszystko dzięki wysokiemu bezpieczeństwu społecznemu i małej ilości konfliktów. W obu kategoriach Singapur znajduje się w pierwszej piątce.
- Austria
Austria uważana jest za wszechstronnego eksperta: W każdej z podkategorii kraj alpejski znalazła się w pierwszej 15. Również skutki gospodarcze są mniej drastyczne w Austrii względem wielu innych państw.
- Nowa Zelandia
Za najbardziej pokojowe państwo w obszarze azjatycko-pacyficznym uważana jest Nowa Zelandia, która w rankingu światowym zajęła czwarte miejsce. Tak wysoka pozycja w rankingu jest spowodowana niską liczbą brutalnych demonstracji, niski wskaźnik uwięzienia i prawie niezauważalne skutki terroryzmu.
- Irlandia
Także w tegorocznym rankingu Irlandia znalazła się w Top 3 najbardziej pokojowych krajów świata. Irlandia posiada neutralną armię, a skutki przemocy na wyspie nie są prawie zauważalne.
- Dania
Dania w tym roku polepszyła swoją pozycję o dwie lokaty względem rankingu w 2022 roku. Także w tym kraju gospodarcze skutki przemocy są niskie i stanowią jedynie 4% duńskiego PKB. Według ekspertów pokoju koszty militaryzacji w Danii w przyszłym roku jednak mogą wzrosnąć.
- Islandia
Najbardziej pokojowym państwem na świecie jest nadal Irlandia – i to już po raz 17 z rzędu. Ten imponujący wynik jest spowodowany trzecim miejscem w kategorii bezpieczeństwo i pierwszą pozycją w pozostałych dwóch kategoriach. Jednak ogólny wynik pogorszył się o 4%. To spowodowane jest wyższym wskaźnikiem morderstw i bardziej dotkliwymi skutkami terroryzmu.
Źródło: 20Minuten