Podpis telefonem komórkowym został wprowadzony w Austrii pod koniec 2009 roku. Ze względu na brak możliwych zastosowań, podpis cyfrowy przez długi czas pozostawał niezbyt popularnym produktem. Do 2018 roku miał nieco mniej niż milion zarejestrowanych użytkowników. Dopiero boom na cyfryzację wywołany pandemią koronawirusa spowodował gwałtowny wzrost zainteresowania, a liczba rejestracji zwiększyła się do 2,8 miliona.
Teraz, 13 lat po jego wprowadzeniu, nieco przestarzałe Handy-Signatur jest wycofywane. Zastępuje go nowy, jeszcze bezpieczniejszy i bardziej wszechstronny system – tak zwany ID Austria. Był on testowany równolegle od 2021 roku, a od 5 grudnia jest powszechnie dostępny.
Od 5 grudnia 2023 działa tylko ID Austria
Od 5 grudnia ID Austria jest obowiązkowe przy rejestracji w usługach online i aplikacjach, dla których wcześniej wystarczał podpis telefonem. Chcesz przejść na nowy system? Możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji „Digitales Amt”. W przeciwnym razie, przy następnej próbie zalogowania się gdzieś z nieaktualnym Handy-Signatur, zostaniesz automatycznie poprowadzony przez proces konwersji z jednej aplikacji do drugiej.
Co jest potrzebne do zmiany
Wymagania techniczne to smartfon z aktywnym skanerem linii papilarnych lub aktywnym rozpoznawaniem twarzy. Oprócz istniejącego Handy-Signatur potrzebny jest również aktywny numer telefonu komórkowego oraz – aby przejść na pełną wersję – ważny paszport lub dowód osobisty. Aplikacja „Digitales Amt” musi być również zainstalowana na Twoim smartfonie.
Jak uzyskać ID Austria
Jeśli podpis telefonem komórkowym został oficjalnie zarejestrowany, na przykład w gminie, urzędzie dzielnicowym lub urzędzie skarbowym, możesz natychmiast aktywować pełną wersję ID Austria za pośrednictwem aplikacji „Digitales Amt”. Ze względów bezpieczeństwa podczas zmiany musisz wprowadzić numer paszportu lub dowodu osobistego. Następnie możesz korzystać ze wszystkich funkcji ID Austria, w tym cyfrowego prawa jazdy i potwierdzenia wieku.
Każdy, kto nie zarejestrował swojego podpisu na telefonie komórkowym w odpowiednim urzędzie, na przykład rejestracji dokonał na poczcie, w banku lub za pośrednictwem ubezpieczenia społecznego, może aktywować tylko podstawową wersję. Powinno to być wystarczające dla osób, które korzystały dotychczas z Handy-Signatur, ponieważ pozwala im korzystać ze wszystkich usług, które były dla nich dostępne do tej pory. Z drugiej strony, każdy, kto chce przejść z podstawowej wersji ID Austria do pełnej wersji, będzie musiał udać się do urzędu.
Gdzie wnioskować o wydanie ID Austria?
Jeśli nie miałeś aktywnego Handy-Signatur i chciałbyś natychmiast otrzymać ID Austria, musi udać się do urzędu. Zawnioskowanie jest to możliwe w urzędzie gminy, w magistracie, w urzędzie dzielnicowym, w urzędzie skarbowym lub na posterunku policji (w mniejszych miejscowościach). Jest to konieczne do potwierdzenia Twojej tożsamości.
Koniecznie zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (paszport, dowód osobisty), aktualne zdjęcie paszportowe i przygotowany telefon komórkowy (aktywny czujnik odcisków palców lub rozpoznawanie twarzy, zainstalowana aplikacja „Digitales Amt”). Alternatywnie możesz trochę odczekać, ponieważ w przyszłości każdy będzie mógł automatycznie aktywować ID Austria podczas ubiegania się o nowy paszport lub dowód osobisty.
Co potrafi ID Austria
ID Austria jest rozwinięciem poprzedniego systemu. Odpowiada on oficjalnie wydanemu cyfrowemu dowodowi tożsamości i spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa określone przez UE.
Może być używany do zmiany głównego miejsca zamieszkania online, podpisywania dokumentów, ubiegania się o oficjalne dokumenty i karty do głosowania, logowania się do FinanzOnline i innych elektronicznych usług rządowych, zgłaszania kradzieży, podpisywania petycji w referendach oraz pobierania potwierdzeń rejestracji i zaświadczeń o niekaralności. Pozwala również na przechowywanie wirtualnych dowodów tożsamości w telefonach komórkowych – wcześniej praw jazdy i cyfrowego potwierdzenia wieku.
Obecnie za pomocą ID Austria można korzystać z ponad 400 usług publicznych. Istnieje również około 70 usług sektora prywatnego – w tym usługi ubezpieczeniowe i notarialne.