Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tak to działa

Co potrafi ID Austria i jak go uzyskać?

id austria, rejestracja, wniosek, co to jest, handy signatur
Foto: Freepik

13 lat po jego wprowadzeniu, podpis za pomocą telefonu komórkowego (niem. Handy-Signatur) został zastąpiony 5 grudnia nowym cyfrowym dowodem tożsamości o nazwie ID Austria.

Podpis telefonem komórkowym został wprowadzony w Austrii pod koniec 2009 roku. Ze względu na brak możliwych zastosowań, podpis cyfrowy przez długi czas pozostawał niezbyt popularnym produktem. Do 2018 roku miał nieco mniej niż milion zarejestrowanych użytkowników. Dopiero boom na cyfryzację wywołany pandemią koronawirusa spowodował gwałtowny wzrost zainteresowania, a liczba rejestracji zwiększyła się do 2,8 miliona.

Teraz, 13 lat po jego wprowadzeniu, nieco przestarzałe Handy-Signatur jest wycofywane. Zastępuje go nowy, jeszcze bezpieczniejszy i bardziej wszechstronny system – tak zwany ID Austria. Był on testowany równolegle od 2021 roku, a od 5 grudnia jest powszechnie dostępny. 

Od 5 grudnia 2023 działa tylko ID Austria

Od 5 grudnia ID Austria jest obowiązkowe przy rejestracji w usługach online i aplikacjach, dla których wcześniej wystarczał podpis telefonem. Chcesz przejść na nowy system? Możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji „Digitales Amt”. W przeciwnym razie, przy następnej próbie zalogowania się gdzieś z nieaktualnym Handy-Signatur, zostaniesz automatycznie poprowadzony przez proces konwersji z jednej aplikacji do drugiej.

Co jest potrzebne do zmiany

Wymagania techniczne to smartfon z aktywnym skanerem linii papilarnych lub aktywnym rozpoznawaniem twarzy. Oprócz istniejącego Handy-Signatur potrzebny jest również aktywny numer telefonu komórkowego oraz – aby przejść na pełną wersję – ważny paszport lub dowód osobisty. Aplikacja „Digitales Amt” musi być również zainstalowana na Twoim smartfonie.

Jak uzyskać ID Austria

Jeśli podpis telefonem komórkowym został oficjalnie zarejestrowany, na przykład w gminie, urzędzie dzielnicowym lub urzędzie skarbowym, możesz natychmiast aktywować pełną wersję ID Austria za pośrednictwem aplikacji „Digitales Amt”. Ze względów bezpieczeństwa podczas zmiany musisz wprowadzić numer paszportu lub dowodu osobistego. Następnie możesz korzystać ze wszystkich funkcji ID Austria, w tym cyfrowego prawa jazdy i potwierdzenia wieku.

Każdy, kto nie zarejestrował swojego podpisu na telefonie komórkowym w odpowiednim urzędzie, na przykład rejestracji dokonał na poczcie, w banku lub za pośrednictwem ubezpieczenia społecznego, może aktywować tylko podstawową wersję. Powinno to być wystarczające dla osób, które korzystały dotychczas z Handy-Signatur, ponieważ pozwala im korzystać ze wszystkich usług, które były dla nich dostępne do tej pory. Z drugiej strony, każdy, kto chce przejść z podstawowej wersji ID Austria do pełnej wersji, będzie musiał udać się do urzędu.

Gdzie wnioskować o wydanie ID Austria?

Jeśli nie miałeś aktywnego Handy-Signatur i chciałbyś natychmiast otrzymać ID Austria, musi udać się do urzędu. Zawnioskowanie jest to możliwe w urzędzie gminy, w magistracie, w urzędzie dzielnicowym, w urzędzie skarbowym lub na posterunku policji (w mniejszych miejscowościach). Jest to konieczne do potwierdzenia Twojej tożsamości.

Koniecznie zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (paszport, dowód osobisty), aktualne zdjęcie paszportowe i przygotowany telefon komórkowy (aktywny czujnik odcisków palców lub rozpoznawanie twarzy, zainstalowana aplikacja „Digitales Amt”). Alternatywnie możesz trochę odczekać, ponieważ w przyszłości każdy będzie mógł automatycznie aktywować ID Austria podczas ubiegania się o nowy paszport lub dowód osobisty.

Co potrafi ID Austria

ID Austria jest rozwinięciem poprzedniego systemu. Odpowiada on oficjalnie wydanemu cyfrowemu dowodowi tożsamości i spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa określone przez UE. 

Może być używany do zmiany głównego miejsca zamieszkania online, podpisywania dokumentów, ubiegania się o oficjalne dokumenty i karty do głosowania, logowania się do FinanzOnline i innych elektronicznych usług rządowych, zgłaszania kradzieży, podpisywania petycji w referendach oraz pobierania potwierdzeń rejestracji i zaświadczeń o niekaralności. Pozwala również na przechowywanie wirtualnych dowodów tożsamości w telefonach komórkowych – wcześniej praw jazdy i cyfrowego potwierdzenia wieku.

Obecnie za pomocą ID Austria można korzystać z ponad 400 usług publicznych. Istnieje również około 70 usług sektora prywatnego – w tym usługi ubezpieczeniowe i notarialne.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 21 czerwca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.