Wyjątkowo cenne dokumenty są obecnie badane i przygotowywane na wystawę w Bad Kissingen w Bawarii. Stare listy i recepty lekarskie dotyczące cesarzowej Sisi (1837-1898). „Dokumenty zostały znalezione w archiwach miasta Bad Kissingen, gdzie cesarzowa przebywała w uzdrowisku łącznie sześć razy, w tym kilka miesięcy przed śmiercią”, powiedziała historyk, dr Cornelia Oelweis, w wywiadzie. Lekarz uzdrowiskowy Sisi prowadził korespondencję z jej damą dworu, wyjaśnia badaczka.
Półpasiec i problemy jelitowe
Recepty i diagnozy od jej lekarza uzdrowiskowego, dr Alfreda Sotiera, zostały teraz odkryte, a wiele z nich „dziś nazwano by homeopatycznymi”, mówi Oelweis. „Ale niektóre z nich zostałyby dziś po prostu zakazane ze względu na skutki uboczne”. Na przykład tak zwany roztwór Fowlera. Zawierał on wysoce toksyczny związek arsenu – arsenian potasu, który zmieszany z wodą lawendową miał pomagać między innymi na bóle głowy. Albo tabletki zmieszane z trującą strychniną. Dr Sotier przepisał je cesarzowej na jej ospałość jelitową i utratę apetytu.
Dama dworu Sisi doniosła lekarzowi 26 czerwca 1897 r.: „Jej Wysokość przesyła pozdrowienia i mówi, że miałeś rację ze swoją przepowiednią. Jej Wysokość ma teraz straszne zaparcia”.
Oprócz problemów jelitowych, cesarzowa cierpiała również na półpasiec. Ochmistrzyni Sisi napisała również do doktora Sotiera: „Niestety, drogi doktorze, nie mogę napisać ci nic przyjemnego o Naszej Wysokości, Jej Wysokość miała i nadal jest daleka od całkowitego uwolnienia się od półpaśca na ręce i lewym ramieniu, co, jak wiesz, jest bardzo bolesne z towarzyszącym okropnym pieczeniem i swędzeniem”.
10 września 1898 r. Sisi padła ofiarą śmiertelnego zamachu, w którym włoski anarchista zaatakował ją i dźgnął nożem na promenadzie nad Jeziorem Genewskim.
Wystawę specjalną „Kaiserlich und incognito: Sisi in Bad Kissingen” (Cesarsko i incognito: Sisi w Bad Kissingen” można oglądać do 28 kwietnia 2024 roku w Muzeum Obere Saline w Bad Kissingen.
Źródło: oe24