Niemcy nie odpuszczają. Kontrole na granicy z Polską jeszcze przez kilka lat?

znak informujący o granicy państwa
Foto: Pixabay

Od czasu wprowadzenia kontroli granicznych z Polską, liczba przypadków nielegalnego przekroczenia granicy spadła. W połowie marca kontrole miały zostać wycofane. Brandenburski minister spraw wewnętrznych, Michael Stübgen, twierdzi jednak, że byłaby to błędna decyzja.

Liczby stawiają sprawę jasno: miesiąc przed rozpoczęciem kontroli granicznych policja federalna zatrzymała 1893 nielegalnych imigrantów. W listopadzie było ich tylko 188 – to spadek o 90%! Całkowita liczba uchodźców spadła z 2438 do 498 między wrześniem a styczniem.

Jednak federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, złożyła wniosek do UE o kontynuowanie kontroli jedynie do 15 marca. Stübgen, obecnie szef Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych, wzywa do przedłużenia tego okresu: „Niestety, w tej chwili nie widzę innej opcji”, powiedział cytowany przez niemiecką prasę. Wiele wskazuje na to, że „[…] niestety będziemy musieli się do tego przyzwyczaić przez okres dwóch do trzech lat”.

Kontrole na polsko-niemieckiej granicy do 2027 roku?

Według Stübgena właśnie tyle czasu zajmie wdrożenie reformy azylowej w UE. Przewiduje ona ujednolicone procedury na zewnętrznych granicach Europy w celu powstrzymania napływu uchodźców. W 2023 roku do Brandenburgii przybyło 15.000 osób. Tylko 784 z 2300 „osób podlegających deportacji” opuściło kraj.

„Nie rozwiążemy problemu migracji jedynie poprzez deportacje”, powiedział Stübgen. Federalna minister spraw wewnętrznych, Faeser, również zdaje sobie z tego sprawę. Stübgen: „Zakładam, że [Feaser – przyp. red.] teraz przedłuży kontrole na Polskę i Czechy na sześć miesięcy”.

A potem kolejny i jeszcze kolejny raz – dopóki zewnętrzne granice UE nie będą bezpieczne.

 

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!