Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy nie odpuszczają. Kontrole na granicy z Polską jeszcze przez kilka lat?

znak informujący o granicy państwa
Foto: Pixabay

Od czasu wprowadzenia kontroli granicznych z Polską, liczba przypadków nielegalnego przekroczenia granicy spadła. W połowie marca kontrole miały zostać wycofane. Brandenburski minister spraw wewnętrznych, Michael Stübgen, twierdzi jednak, że byłaby to błędna decyzja.

Liczby stawiają sprawę jasno: miesiąc przed rozpoczęciem kontroli granicznych policja federalna zatrzymała 1893 nielegalnych imigrantów. W listopadzie było ich tylko 188 – to spadek o 90%! Całkowita liczba uchodźców spadła z 2438 do 498 między wrześniem a styczniem.

Jednak federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, złożyła wniosek do UE o kontynuowanie kontroli jedynie do 15 marca. Stübgen, obecnie szef Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych, wzywa do przedłużenia tego okresu: „Niestety, w tej chwili nie widzę innej opcji”, powiedział cytowany przez niemiecką prasę. Wiele wskazuje na to, że „[…] niestety będziemy musieli się do tego przyzwyczaić przez okres dwóch do trzech lat”.

Kontrole na polsko-niemieckiej granicy do 2027 roku?

Według Stübgena właśnie tyle czasu zajmie wdrożenie reformy azylowej w UE. Przewiduje ona ujednolicone procedury na zewnętrznych granicach Europy w celu powstrzymania napływu uchodźców. W 2023 roku do Brandenburgii przybyło 15.000 osób. Tylko 784 z 2300 „osób podlegających deportacji” opuściło kraj.

„Nie rozwiążemy problemu migracji jedynie poprzez deportacje”, powiedział Stübgen. Federalna minister spraw wewnętrznych, Faeser, również zdaje sobie z tego sprawę. Stübgen: „Zakładam, że [Feaser – przyp. red.] teraz przedłuży kontrole na Polskę i Czechy na sześć miesięcy”.

A potem kolejny i jeszcze kolejny raz – dopóki zewnętrzne granice UE nie będą bezpieczne.

 

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.