Niemcy ruszają w drogę!
Wielkanoc coraz bliżej, a do tego 22 – 24 marca rozpoczynają się ferie i wakacje w jedenastu landach w Niemczech. Wiele osób chce podróżować samochodem, dlatego eksperci prognozują, że ruch na autostradach wzrośnie. ADAC szacuje, że ryzyko tworzenia się kroków jest „tymczasowo wysokie”, podobnego zdania jest Auto Club Europa (ACE), który najbliższe dni określa jako pierwszy „test cierpliwości” dla kierowców w sezonie urlopowym.
Dotknięte są autostrady na gęsto zaludnionych obszarach oraz główne drogi turystyczne, szczególnie w piątkowe popołudnie i sobotę. Wiele osób obiera za swój kierunek Alpy, gdzie warunki do uprawiania sportów zimowych są jeszcze dobre, zwłaszcza na większych wysokościach. Popularne są również podróże na południe lub na wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego. Jako małe pocieszenie należy zaznaczyć, że z doświadczeń wynika, że niektóre osoby jeszcze zostają w domu. W związku z tym, według ADAC, sytuacja na drogach w nadchodzący weekend będzie prawdopodobnie lepsza niż w okresie Wielkiej Nocy.
ADAC ostrzega przed korkami
ADAC spodziewa się dużych korków na autostradach we wszystkich kierunkach podczas długiego weekendu Wielkanocnego od Wielkiego Czwartku (28 marca) do Poniedziałku Wielkanocnego (1 kwietnia). Szczególnie dotknięte są trasy prowadzące w Alpy i na wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego.
Wielki Czwartek jest uważany za jeden z najbardziej ruchliwych dni w roku, ponieważ na drogach spotykają się ci, co jadą do pracy i na urlop. Również w Wielki Piątek i Wielką Sobotę spodziewane są korki. Jednak ADAC przewiduje jeszcze większe natężenie ruchu w Poniedziałek Wielkanocny. Niedziela Wielkanocna będzie najkorzystniejszym dniem na podróżowanie. Według ekspertów w tym dniu należy spodziewać się najmniejszego ruchu na autostradach.
ACE i ADAC spodziewają się w nadchodzący weekend zwiększonego natężenia ruchu na obszarach Berlina, Hamburga, Rhein – Ruhr, Rhein – Neckar, Stuttgartu i Monachium oraz na następujących trasach (często w obu kierunkach):
- A1 Köln – Dortmund – Bremen – Hamburg – Lübeck
- A1/A2/A3 Kölner Ring
- A2 Oberhausen – Hannover – Berlin
- A3 Oberhausen – Frankfurt/Main – Würzburg – Nürnberg – Passau
- A4 Kirchheimer Dreieck – Erfurt – Dresden
- A5 Basel – Karlsruhe – Frankfurt/Main – Hattenbacher Dreieck
- A6 Mannheim – Heilbronn – Nürnberg
- A7 Flensburg – Hamburg – Hannover – Würzburg – Ulm – Füssen/Reutte
- A8 Salzburg – München – Stuttgart – Karlsruhe
- A9 München – Nürnberg – Berlin
- A10 Berliner Ring
- A24 Hamburg – Berlin
- A61 Mönchengladbach – Koblenz – Ludwigshafen
- A81 Heilbronn – Stuttgart – Singen
- A93 Rosenheim – Kiefersfelden
- A95 München – Garmisch-Partenkirchen
- A99 Umfahrung München
Korki również w Austrii i Szwajcarii
Na drogach dojazdowych do ośrodków sportów zimowych w Austrii i Szwajcarii mogą pojawić się utrudnienia w ruchu ze względu na wczasowiczów ze wschodu. Dodatkowo trasy tranzytowe będą wykorzystywane przez wielu podróżnych, co według ACE oznacza zwiększone ryzyko korków. Ponadto w Austrii i niektórych regionach Szwajcarii również zaczynają się ferie.
Według ADAC w Austrii dotyczy to przede wszystkim autostrady Tauern, Inntal, Brennera i wschodniej, tras Fernpass i Arlberg oraz dróg Tyrolu, Salzburga i Vorarlberg.
Ponadto na autostradzie Tauerna między Golling i Pfarrwerfen prowadzone są prace remontowe w tunelach Ofenauer, Hieflertunnel i Werfen. Trzeba się liczyć ze znacznie dłuższym czasem podróży.
ADAC przewiduje także w Szwajcarii dłuższe podróże, zwłaszcza na trasie Gotthard oraz drogach dojazdowych do ośrodków narciarskich Graubünden, Berner Oberland, Wallis, a także w środkowej Szwajcarii.
Źródła: ACE / ADAC / Web