W 2023 roku popełniono w Szwajcarii więcej przestępstw niż w poprzednim. W sumie było to 522 558 wykroczeń zarejestrowanych przez policję, co daje wzrost o 14%
Przyrost odnotowano głównie w przestępstwach przeciwko mieniu (17,6%), które wzrosły drugi rok z rzędu. Prawie 70% czynów karnych to przestępstwa majątkowe (354 967). Ponad połowa z nich to kradzieże. Największy wzrost odnotowano w przypadku kradzieży samochodów (wzrost o 71%).
Więcej przestępstw z użyciem przemocy
Również liczba ciężkich przestępstw wzrosła do 2057, czyli o 5,9%. Mamy tu do czynienia z największą ilością tego typu wykroczeń od wprowadzenia statystyk w roku 2009.
Liczba popełnionych zabójstw wzrosła zaś o 26,2%. Odnotowano 53 zabójstwa (+23,3%). Liczba usiłowań zabójstwa zwiększyła się o 17,4%, a poważnych obrażeń ciała o 15,5%.
Osób oskarżonych przybyło o 4,3%. Liczba przestępstw z użyciem przemocy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców pozostaje jednak na podobnym poziomie, co w poprzednich pięciu latach (5,4).
Prawie 44 tysiące przypadków przestępczości cyfrowej
Wzrost odnotowano także przy przestępstwach cyfrowych (+31,5%). W roku 2023 odnotowano 43 839 wykroczeń związanych z cyberprzemocą. Największy udział ma tu cyberprzestępczość gospodarcza – 40 496 czynów karalnych.
“Wzrost przestępstw to ogromne wyzwanie dla szwajcarskiej policji”
“Obok wszystkich policyjnych działań, jak na przykład interwencje służb porządkowych podczas demonstracji, które nie są ujęte w policyjnych statystykach, ten wzrost przestępczości stanowi poważne wyzwanie dla szwajcarskiej policji”, mówi Mark Burkhard, przewodniczący KKPKS (Konferenz der Kantonalen Polizeikommandantinnen und -kommandanten der Schweiz – Konferencji Komendantów Policji Kantonalnej Szwajcarii) w odpowiedzi na statystyki przestępczości.
Jak stwierdzono w komunikacie, rosnąca liczba przestępstw i wymogi formalne kodeksu karnego powodują, że policjanci są bardzo zajęci pracą papierkową. “W rezultacie prewencyjna obecność policji na drogach nadal maleje”.
Źródło: 20min