Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jest drogo, a będzie drożej

Rosną czynsze w niemieckich miastach uniwersyteckich

Foto: Freepik
Studenci mają mało pieniędzy, ale szczególnie głęboko muszą sięgać do kieszeni, aby opłacić czynsz. W głównych miastach uniwersyteckich ceny za pokój we wspólnym mieszkaniu będą w semestrze letnim 2024 roku nadal gwałtownie rosnąć. Niektóre miasta w żądają zdumiewających kwot.

Monachium i Frankfurt nad Menem to najdroższe miejsca do studiowania w Niemczech w semestrze letnim 2024 roku, jak wynika z raportu gazety Funke Mediengruppe, powołującej się na badanie przeprowadzone przez Instytut Mosesa Mendelssohna (MMI), który specjalizuje się w badaniach nieruchomości, oraz portal internetowy „wg-gesucht.de”. 

Według badania, za wolne pokoje we wspólnych mieszkaniach w Monachium żąda się obecnie średnio 760 euro miesięcznie, czyli o 40 euro więcej niż rok temu. We Frankfurcie nad Menem średni czynsz wywoławczy za pokoje we wspólnych mieszkaniach wzrósł nawet o 90 euro do 670 euro miesięcznie w ciągu roku.

Na trzecim i czwartym miejscu wśród miast z najwyższymi czynszami za mieszkania dzielone znajdują się Berlin z ceną 650 euro (poprzednio 640 euro) i Hamburg, gdzie ceny za pokój we wspólnocie mieszkaniowej wzrosły z 570 euro do 610 euro. Kolonia jest piątym najdroższym miastem uniwersyteckim (550 euro w 2023 roku, 560 euro w 2024 roku).

Matthias Anbuhl, dyrektor generalny Deutsches Studierendenwerk, powiedział: „Doświadczamy teraz nowej formy selekcji społecznej. Pytanie, na którym uniwersytecie mogę studiować, coraz bardziej zależy od tego, czy stać mnie nawet na czynsz w mieście. Wolność młodego pokolenia jest poważnie ograniczana. To nędza, jeśli chodzi o politykę edukacyjną”.

Pokazuje to również badanie MMI. Średnio pokój we wspólnym mieszkaniu w Niemczech kosztuje 479 euro. Zryczałtowany dodatek mieszkaniowy BAföG wynosi jednak tylko 360 euro. Według MMI nie wystarcza to nawet na przeciętny pokój w 73 analizowanych miastach uniwersyteckich. W 45 miastach niższy segment cenowy jest już powyżej tego poziomu.

BAföG nie wystarcza na pokrycie kosztów

Analiza MMI obejmuje wszystkie lokalizacje uniwersyteckie w Niemczech z co najmniej 5000 studentów (z wyłączeniem kształcenia na odległość i uniwersytetów administracyjnych). Około 89,4% wszystkich 2.774.000 studentów w Niemczech jest tam zapisanych. Na początku semestru letniego 2024 roku studenci będą musieli zapłacić średnio około 7 euro więcej za pokój we wspólnym mieszkaniu niż na początku poprzedniego semestru zimowego. W porównaniu z semestrem letnim 2023 roku ceny wzrosły średnio o 4,7%, czyli więcej niż ceny konsumpcyjne.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!