Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zainteresowanie rośnie

W Szwajcarii kobiety częściej proszą o eutanazję

świeczki
Foto: Pixabay
Coraz więcej osób chce decydować o własnej śmierci. Liczba organizacji zajmujących się eutanazją rośnie od lat. Według Exit, trend ten prawdopodobnie się utrzyma.

28 letnia Holenderka chce zakończyć swoje życie eutanazją. Chociaż jest fizycznie zdrowa, cierpi na ciężką depresję i autyzm. W Szwajcarii tylko kilka młodych osób z chorobami psychicznymi zdecydowało się na śmierć. Oto kto decyduje się na wspomagane samobójstwo w tym kraju i jak kształtują się liczby.

Tyle osób decyduje się na wspomagane samobójstwo

Liczba osób decydujących się na wspomagane samobójstwo w Szwajcarii stale rosła w ciągu ostatnich 20 lat, jak pokazują dane Federalnego Urzędu Statystycznego. Podczas gdy w 2003 roku na wspomagane samobójstwo zdecydowało się 187 osób, do 2022 roku liczba ta wzrosła do 1594. W większości przypadków na eutanazję decydują się osoby powyżej 65 roku życia. Tylko nieco ponad 1 na 10 osób ma mniej niż 65 lat.

Exit Deutschschweiz jest największą z dziewięciu organizacji eutanazyjnych w Szwajcarii. Spośród 1.125 osób, którym pomagano umrzeć, około jedna trzecia cierpiała na raka i tyle samo na wiele innych ciężkich chorób.

Kobiety wybierają eutanazję częściej niż mężczyźni

Spojrzenie poprzez pryzmat płci pokazuje, iż kobiety decydują się na wspomagane samobójstwo częściej niż mężczyźni. W 2022 roku około 60% kobiet (945) wybrało wspomagane samobójstwo (w porównaniu do 649 mężczyzn).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do przyczyn, jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa Exit, Danièle Bersier. „Jednym z powodów może być wyższa średnia długość życia”. Ostatnio wynosiła ona 85,4 lat dla kobiet i tylko 81,6 lat dla mężczyzn. W rezultacie kobiety częściej wdowieją i umierają samotnie, pisze Bersier. „Kobiety mają również do czynienia z takimi kwestiami jak zdrowie i śmierć w młodym wieku”. Jako krewni, kobiety są często bardziej bezpośrednio zaangażowane w opiekę i proces umierania niż mężczyźni.

W rzeczywistości podobny obraz wyłania się wśród osób poniżej 65 roku życia. Tutaj również kobiety stanowią większy odsetek. W 2022 roku 112 kobiet i 78 mężczyzn zmarło w organizacji zajmującej się eutanazją.

Różnice w eutanazji

Szwajcaria jest uważana za bastion eutanazji. Jednak nie każda forma eutanazji jest dozwolona w tym kraju. Rozróżnia się następujące formy:

Bezpośrednia aktywna eutanazja odnosi się do zabijania na żądanie. Lekarz lub osoba trzecia celowo podaje pacjentowi zastrzyk, który bezpośrednio prowadzi do śmierci. Ta forma eutanazji jest przestępstwem w Szwajcarii.

W pośredniej eutanazji czynnej, leki takie jak morfina są stosowane w celu złagodzenia cierpienia pacjenta. Wiąże się to z akceptacją możliwości wcześniejszej śmierci. Ten rodzaj eutanazji nie jest wyraźnie uregulowany w kodeksie karnym, ale uważa się go za dozwolony.

Eutanazja bierna obejmuje anulowanie środków podtrzymujących życie. Ta forma nie jest wyraźnie uregulowana przez prawo, ale jest uważana za legalną.

W przypadku wspomaganego samobójstwa pacjent otrzymuje śmiertelne substancje, ale musi je zażyć samodzielnie. Ta forma jest dozwolona, o ile nie ma egoistycznych motywów ze strony wspomaganego samobójstwa.

Co obowiązuje w Szwajcarii i Europie

Szwajcaria zdekryminalizowała samobójstwo na początku XX wieku. Eutanazja jest regulowana przez prawo karne od 1942 roku. Wspomagane samobójstwo jest zabronione, jeśli w grę wchodzą pobudki egoistyczne. Oprócz Szwajcarii, wspomagane samobójstwo jest również możliwe w Finlandii, Austrii i Niemczech pod pewnymi warunkami. W Holandii, Luksemburgu, Belgii, Hiszpanii i Portugalii nawet aktywna eutanazja jest obecnie dozwolona. Przepisy różnią się jednak od siebie i podlegają określonym warunkom. 

Turyści eutanazyjni

W przeciwieństwie do Exit, organizacja Dignitas oferuje eutanazję również obcokrajowcom. W 2023 roku 235 osób z innych krajów przyjechało do Szwajcarii, aby umrzeć z Dignitas. Większość turystów eutanazyjnych pochodziła z Francji (50), a następnie z Wielkiej Brytanii (40). 

Natomiast znacznie mniej Niemców przyjechało do Szwajcarii, aby umrzeć po 2020 roku. Powodem tego jest prawdopodobnie zmiana w niemieckim prawie, która w 2020 roku unieważniła zakaz zorganizowanego wspomaganego samobójstwa. Od tego czasu organizacje eutanazyjne towarzyszą ludziom w ich śmierci również w Niemczech.

Jak eutanazja zmieni się w przyszłości?

Szwajcaria przechodzi zmiany demograficzne. Wraz z wejściem wyżu demograficznego w wiek emerytalny, liczba osób starszych gwałtownie rośnie. Może to mieć również konsekwencje dla eutanazji. Liczba członków Exit od lat stale rośnie. Dla porównania, stowarzyszenie miało 120.000 członków w 2018 roku i prawie 168.000 w 2023 roku. „Oczekujemy, że trend ten utrzyma się w nadchodzących latach”, komentuje rzeczniczka prasowa, Bersier.

W Szwajcarii zdecydowana większość popiera wspomagane samobójstwo. „Wysoki poziom akceptacji wspomaganego samobójstwa jest związany ze szwajcarską kulturą samostanowienia i rosnącą średnią długością życia”. To ostatnie przyczynia się również do licznych dolegliwości związanych z wiekiem i demencją. Według Bersiera, szczególnie pokolenie wyżu demograficznego jest przyzwyczajone do podejmowania własnych decyzji w życiu. Jak mówi rzecznik Exit: „Oni również nie chcą być pozbawieni tej zasady pod koniec życia. Exit doświadcza tego jako logicznej konsekwencji w postaci ciągłego silnego wzrostu liczby członków”.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!