Wypłata gotówki przy sklepowej kasie w Niemczech coraz popularniejsza, ale…
Z badania opublikowanego przez Instytut Badań Handlowych EHI w Köln wynika, że coraz więcej osób chce wypłacać pieniądze, ale coraz mniej płaci gotówką. Jeśli udział gotówki będzie nadal spadać, w niektórych przypadkach będzie ciężko w pełni utrzymać tego rodzaju usługę, o czym mówi Horst Rüter, autor badania EHI.
Wypłata gotówki w sklepie jest coraz popularniejsza w Niemczech. W 2019 roku handlowcy wypłacili klientom 2,23 mld euro, a w 2023 było to już ponad 12,3 miliarda. Takie usługi świadczone są m.in. przez sklepy spożywcze Rewe i Edeka, drogerie takie jak dm i Rossmann, a także sklepy z artykułami budowlanymi.
Dystrybutorzy muszą za każdą taką usługę zapłacić. Według EHI wynosi to od 0,1 do 0,2 procent wypłacanej kwoty. W 2023 r. przedsiębiorstwa przekazały bankom opłaty w wysokości 17,23 mln euro. Stanowi to wzrost o 25,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Kasa jako zamiennik znikających bankomatów
Dobrą wiadomością jest to, że badanie nie przewiduje całkowitego zaprzestania świadczenia tej usługi. Możliwe jest jednak obniżenie pułapów kwotowych w przyszłości. Według EHI handlowcy obecnie wypłacają klientom 13,3% pobranej gotówki. Jednak w 2023 ich udział w całkowitych obrotach spadł o dwa punkty procentowe do poziomu 35,5%. Do 2025 roku będzie to tylko 25%.
Dlaczego ludzie wypłacają coraz więcej gotówki, mimo że rzadziej nią płacą? Wyjaśnienie z badania brzmi: „Popyt na gotówkę wzrasta ze względu na malejącą liczbę bankomatów”. Poza tym w Niemczech nadal jest wielu zwolenników gotówki, którzy sprzeciwiają się płatnościom kartą.
Źródła: EHI; Bild