Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tam się żyje najdłużej

Dlaczego mieszkańcy Szwajcarii żyją dłużej niż ich niemieccy sąsiedzi

długość życia, długie życie, Szwajcaria, lepsze życie, ranking
Foto: Pixabay
Nigdzie indziej w Europie Zachodniej ludzie nie żyją tak długo jak w Szwajcarii. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Federalny Instytut Badań nad Ludnością (Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung). Dobra jakość powietrza nie jest jedynym tego powodem.

Dlaczego Szwajcarzy żyją dłużej?

Szwajcaria ma wiele do zaoferowania: piękną przyrodę, dobrą jakość powietrza i możliwość dożycia średnio 83,5 lat. Według nowego badania przeprowadzonego przez Federalny Instytut Badań nad Ludnością (BiB) i Instytut Badań Demograficznych Maxa Plancka, Szwajcaria jest liderem pod względem średniej długości życia w Europie.

Sąsiednie Niemcy znajdują się na… samym dole tabeli. Ze średnią długością życia wynoszącą 80,6 lat, są tuż za Wielką Brytanią ze średnią na poziomie 81 lat.

Ludzie są zrelaksowani

W badaniu przeanalizowano trendy dotyczące umieralności w Europie Zachodniej na przestrzeni kilku dekad. Porównano ze sobą 13 krajów Europy Zachodniej: Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Portugalię, Hiszpanię, Szwecję, Wielką Brytanię i Szwajcarię.

Istnieje wiele powodów, dla których przepaść między sąsiadującymi krajami jest tak duża. Mathias Lerch, szef Swiss Laboratory for Urban Demography w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie, wyjaśnia to zjawisko. Zmniejszenie stresu jest kluczowym elementem: wyższe dochody, niskie bezrobocie i skuteczny system opieki społecznej oznaczają, że większe bezpieczeństwo rozkłada się na populację. Ludzie są bardziej zrelaksowani.

Szwajcarski system opieki zdrowotnej jest lepszy

Mieszkańcy Szwajcarii więcej ćwiczą i zdrowiej się odżywiają. Różnią się także od mieszkańców Niemiec w zachowaniach konsumenckich. Konsumpcja alkoholu i tytoniu w Szwajcarii spada, jak twierdzi Lerch. Otyłość i wysokie ciśnienie krwi są zatem mniej powszechne niż w Niemczech.

Według badania, jednym z głównych powodów, dla których Niemcy zajmują ostatnie miejsce, jest system opieki zdrowotnej. Lerch wyjaśnia, że państwo silnie wspiera szwajcarski system opieki zdrowotnej. Rezultatem są regularne badania kontrolne, wczesne diagnozy i badania profilaktyczne. To z kolei zmniejsza ryzyko, że np. rak piersi lub choroby układu krążenia pozostaną niezauważone.

System medyczny w Szwajcarii jest również mniej obciążony niż w sąsiednim kraju. Lekarze pierwszego kontaktu mają więcej czasu dla swoich pacjentów, co ma pozytywny wpływ na diagnozy.

Przepływy migracyjne przyczyniają się do wydłużenia średniej długości życia

Wreszcie, eksperci są pewni, że przepływy migracyjne do poszczególnych krajów również mają duże znaczenie. Coraz więcej osób imigruje do Szwajcarii z krajów, w których średnia długość życia jest już wysoka. W większości przypadków posiadają oni już niezbędne umiejętności językowe w jednym z języków narodowych. Jednak w Niemczech większość ludzi przybywa z krajów, w których jest niższa średnia długości życia i muszą jeszcze nauczyć się niemieckiego.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.