Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy!

Jedni wysyłają e-maile z informacją o zwrocie podatku i proszą o wypełnienie formularzy z danymi osobistymi, inni proszą o telefon pod 0901.

Oszuści rozsyłają maile, podając się za Szwajcarski Urząd Skarbowy. W wiadomościach napisanych łamanym językiem niemieckim informują o prawie do zwrotu określonej kwoty pieniędzy. W załączniku znajduje się formularz, w którym adresat powinien podać swoje dane osobowe łącznie z numerem karty kredytowej. GovCert, grupa ds. cyberprzestępstw, opublikowała już stosowne ostrzeżenie. Rzecznik Urzędu Skarbowego Joel Weibel poinformował z kolei, że na stronie instytucji również pojawi się komunikat na temat fałszywych maili.

Przed kilkoma miesiącami w skrzynkach mailowych znalazły się podobne wiadomości. Urząd Skarbowy powtarza, że nigdy nie rozsyła informacji na temat zwrotu podatku drogą elektroniczną z dołączonym formularzem.

Jeżeli ktoś już odesłał formularz podając w nim dane swojej karty płatniczej, zaleca się sprawdzenie wyciągów z ostatnich tygodni i zablokowanie karty. Takie oszustwa mają niestety miejsce co jakiś czas.

Przed oszustami przestrzega również Państwowy Sekretariat ds. Gospodarki Seco. Tym razem ofiary są zachęcane do skontaktowania się z płatnymi numerami 0901 pod różnymi pozorami. Jeden z trików polega na dzwonieniu do ofiary i podawaniu się za pracowników poczty. Delikwenci informują o błędnie dostarczonej przesyłce i proszą o kontakt w tej sprawie z numer rozpoczynającym się od 0901. Żadna paczka oczywiście nie istnieje. Wiele oszustw adresowanych jest do osób starszych.

Seco podaje, że najwięcej zażaleń złożono pod adresem następujących numerów telefonów: 0901 901 033, 0901 000 008, 0901 552 553, 0901 737 737, 0901 901 082 i 0901 901 100.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.