W ostatnich tygodniach i miesiącach ogłoszono liczne oferty i przepisy, które będą obowiązywać od lipca 2024 roku. Poniżej przegląd najważniejszych przepisów i zmian.
Nie znaczy nie
Od 1 lipca 2024 roku w Szwajcarii wejdzie w życie zmieniona ustawa o przestępstwach seksualnych. Zgodnie z nowym prawem, przemoc nie jest już warunkiem wstępnym, a każda niekonsensualna penetracja ustna, pochwowa lub analna mężczyzny, lub kobiety będzie klasyfikowana jako gwałt. Oprócz słów lub gestów, stan szoku ofiary, znany jako zamrożenie, jest również uważany za oznakę odrzucenia.
Udział w dystrybucji produktów leczniczych
Od 1 lipca 2024 roku obowiązywać będzie jednolity udział w dystrybucji produktów leczniczych z tym samym składnikiem aktywnym. Konkretnie oznacza to, że apteka lub lekarz będą zarabiać taką samą kwotę niezależnie od tego, czy wydadzą oryginalny preparat, czy lek generyczny lub biopodobny. Udział w dystrybucji produktów leczniczych z tym samym składnikiem aktywnym jest określany na podstawie średniej ceny fabrycznej leku generycznego lub biopodobnego.
Możliwa fuzja UBS/CS
Szefowa banku UBS Switzerland, Sabine Keller-Busse, powiedziała w wywiadzie dla NZZ w połowie czerwca: „Fuzja może nastąpić już 1 lipca 2024 roku”. Odnosi się to do fuzji z Credit Suisse.
Początkowo wpłynęłoby to głównie na pracowników, którzy mogliby następnie współpracować wewnętrznie. „Dla klientów Credit Suisse początkowo zmieni się tylko kontrahent prawny. Nadal będą mieli swoje karty debetowe CS, kredyty hipoteczne lub produkty inwestycyjne, o ile systemy IT będą nadal działać”.
Szczepienie na koronawirusa będzie płatne
Podobnie jak wszystkie inne szczepionki, szczepionki na Covid-19 będzie można zamawiać zwykłymi kanałami hurtowników i firm od 1 lipca 2024 roku. Od tego momentu rząd federalny nie będzie już odpowiedzialny za to zadanie. Oznacza to również, że szczepienia będą regularnie refundowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień. Koszty będą pokrywane z zastrzeżeniem udziału własnego i nadwyżki.
System wspomagania w samochodach
Niektóre systemy wspomagania związane z bezpieczeństwem staną się wkrótce obowiązkowe. Zgodnie z dyrektywą UE, każdy nowy pojazd zarejestrowany od 7 lipca 2024 roku w Szwajcarii musi posiadać określone systemy. Nie ma jednak obowiązku modernizacji starszych pojazdów, o czym informuje Federalny Zarząd Dróg (Astra). Astra wymienia łącznie 15 obowiązkowych systemów.
Przykładowo w autach powinien być zainstalowany system wspomagania hamowania awaryjnego. System ten stale monitoruje to, co dzieje się przed pojazdem i automatycznie inicjuje hamowanie awaryjne w przypadku wykrycia przeszkody. Może to całkowicie zapobiec kolizji lub przynajmniej zminimalizować jej skutki.
W przyszłości samochody będą również wspomagać kierowcę podczas cofania. Dźwięki ostrzegawcze i/lub kamery cofania powinny umożliwić szybkie rozpoznanie przeszkód lub osób znajdujących się za pojazdem.
Kultura
Festiwalowe lato rozpoczęło się w czerwcu i będzie nadal trwało w kolejnym miesiącu. Montreux Jazz Festival, Openair Frauenfeld, Moon and Stars, Gurtenfestival, Paléo, Gampel, Zurich Openair. Wszystkie te imprezy są zaplanowane na lipiec.
SBB nieco z przymrużeniem oka oferuje dodatkową usługę dla odwiedzających St. Gallen Open Air: „Na wypadek, gdyby St. Gallen ponownie zamieniło się w 'Schlammgallen’ (pol. Błotne St. Gallen), przed podróżą do domu będzie można umyć brudne kalosze myjką wysokociśnieniową na stacji!”. Pracownicy SBB oferują tę usługę przez cały dzień, na wypadek deszczowej pogody.
Długo oczekiwane koncerty supergwiazdy Taylor Swift odbędą się również na Letzigrund Zurich 9 i 10 lipca. Będzie to pierwszy występ gwiazdy w Szwajcarii.
Źródło: 20min