Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zatrudnienie jako pracownik leasingowy

Praca tymczasowa, czyli Zeitarbeit w Austrii. Jakie ma zalety?

zeitarbeit, praca tymczasowa, praca leasingowa, leiharbeiter, pracownik tymczasowy, praca, praca w austrii
Foto: Freepik
Praca tymczasowa (niem. Zeitarbeit) to szczególny rodzaj stosunku pracy, który zawiera pracownik pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. W Austrii określa się go również mianem leasingu pracowniczego. Tutaj dowiesz się, jakie są zalety i wady pracy tymczasowej w Austrii.

Czym jest leasing pracowniczy, czyli Zeitarbeit w Austrii?

W przypadku leasingu pracowniczego jesteś zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej. Przydziela Cię ona na określony czas do drugiej firmy, dla której ostatecznie pracujesz i która jest Twoim pracodawcą. Jesteś zatem zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej, ale pracujesz dla pracodawcy. 

Leasing pracowniczy jest dostępny zarówno dla pracowników tymczasowych, pracujących fizycznie (niem. Arbeiter), jak i pracowników wykonujących pracę umysłową (niem. Angestellte). W Austrii około 80% pracowników tymczasowych pracuje fizycznie. Jednak większość przepisów dotyczy również osób wykonujących pracę raczej umysłową.

Największe zalety pracy tymczasowej Zeitarbeit

Leasing pracowniczy jest stosunkowo ściśle regulowany w Austrii. Ma to zalety dla wszystkich, którzy decydują się na pracę tymczasową, czyli Zeitarbeit. Jest to często określane jako „praca tymczasowa”, ponieważ Ty jako pracownik jesteś wynajmowany na określony czas. Do znanych agencji pracy tymczasowej należą m.in. Trenkwalder, Randstad i ISG Personalmanagement GmbH.

Jeśli chcesz ubiegać się o pracę jako pracownik tymczasowy, powinieneś być świadomy zalet i wad tego stosunku pracy. W ten sposób dowiesz się bezpośrednio, czy praca w agencjach pracy tymczasowej Ci odpowiada. Oto 6 głównych zalet:

1. Dobre i szybkie możliwości wejścia na rynek pracy

Prawdopodobnie największą zaletą pracy tymczasowej, gdy szukasz pracy, są dobre możliwości wejścia na rynek pracowniczy. W wielu firmach trzeba najpierw przejść przez długi proces aplikacyjny, podczas gdy praca tymczasowa często pozwala bardzo szybko rozpocząć karierę zawodową w kraju Mozarta.

Praca tymczasowa często wiąże się z zadaniami, które można również podjąć w ramach zmiany zawodu. Daje to szansę na wejście na nową ścieżkę kariery nawet bez szkolenia. Istnieją jednak również stanowiska, które wymagają praktyki lub innego specjalistycznego szkolenia. 

2. Bezcenne doświadczenie zawodowe

Kolejną zaletą pracy tymczasowej są różnorodne możliwości zatrudnienia. Poprzez leasing pracowniczy masz możliwość poznania różnych zawodów i firm. Daje to większą różnorodność i pozwala zdobyć szeroki zakres doświadczenia zawodowego. 

Istnieją sektory, w których praca tymczasowa jest szczególnie rozpowszechniona. Na przykład, istnieją możliwości pracy tymczasowej w opiece, produkcji lub logistyce. Możesz jednak zdecydować się na pracę tymczasową w wielu innych sektorach i zawodach. 

3. Zeitarbeit zapewnia bezpieczeństwo socjalne

Wiele osób poszukujących pracy unika pracy tymczasowej, ponieważ jest ona rzekomo mniej bezpieczna. Jednak przepisy obowiązujące w Austrii zapewniają, że również w pracy tymczasowej możesz korzystać z licznych zabezpieczeń. W wielu obszarach masz takie same prawa jak pracownicy, którzy pracują bezpośrednio dla firmy. Jedyną różnicą jest to, że firma, dla której pracujesz i miejsce pracy mogą ulec zmianie. Musisz jednak zostać o tym poinformowany z 14-dniowym wyprzedzeniem, jeśli pracowałeś dla tego samego pracodawcy przez trzy miesiące.

Te aspekty ubezpieczenia społecznego mają również zastosowanie do pracowników tymczasowych: 

  • Ochrona przed zwolnieniem i okresy wypowiedzenia,
  • Kontynuacja wypłaty wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego,
  • 13. i 14. pensja za święta i Boże Narodzenie (zgodnie z układem zbiorowym),
  • Pełne ubezpieczenie społeczne,
  • Ustawowe prawo do urlopu.

4. Płace minimalne i dopłaty branżowe

W celu zapewnienia pracownikom tymczasowym wszystkich tych praw, w sektorze pracy tymczasowej obowiązują również zbiorowe układy pracy (Kollektivvertrag – KV). Pracownicy tymczasowi są objęci zbiorowym układem pracy dla rzemiosłą i przemysłu. Zakłada on między innymi, że jesteś równy stałym pracownikom w firmie zatrudniającej we wszystkich aspektach – od modeli czasu pracy, aż po wynagrodzenie. 

Zbiorowy układ pracy określa między innymi minimalne wynagrodzenie dla pracowników tymczasowych. Nie może ono być niższe niż minimalne wynagrodzenie stałych pracowników. W razie wątpliwości zawsze obowiązuje zbiorowy układ, który zapewnia wyższe wynagrodzenie. Wszelkie dopłaty branżowe są również regulowane w zbiorowym układzie. Gwarantuje to, że jako pracownik tymczasowy nigdy nie zarobisz mniej, niż przysługiwałoby Ci w ramach normalnego stosunku pracy. 

5. Szeroki zakres możliwości dalszego szkolenia

Jedną z zalet pracy tymczasowej w porównaniu z regularnym zatrudnieniem są specjalne możliwości szkoleniowe. Wynika to z faktu, że agencje pracy tymczasowej w Austrii są zobowiązane do inwestowania w fundusz socjalny i dokształcania, który finansuje dalsze szkolenia dla pracowników tymczasowych. Daje to dostęp do szerokiej gamy programów szkoleniowych. 

Możesz między innymi skorzystać z kursów językowych, licencji na wózki widłowe, kursów komputerowych lub nadrobić swoje kwalifikacje zawodowe. Jako pracownik tymczasowy możesz podnieść swoje kwalifikacje, nauczyć się nowych umiejętności i zwiększyć swoje szanse na karierę w dłuższej perspektywie. 

6. Praca tymczasowa jako krok w kierunku stałego zatrudnienia

Praca tymczasowa daje szansę na zatrudnienie w firmach, do których w innym przypadku trudno byłoby się dostać. Istnieje wiele powodów, dla których pracodawcy decydują się na zatrudnienie tymczasowe. Często ma to związek z pracochłonnymi etapami zatrudnienia, w których jest wiele do zrobienia. Jeśli na dłuższą metę nie opłaca się zatrudniać nowego pracownika, praca tymczasowa jest dobrą alternatywą. 

Istnieją jednak również firmy, które polegają na pracy tymczasowej, aby na początku bardzo dobrze cię poznać. Praca tymczasowa jest wtedy jak przedłużony okres próbny. Po dłuższym okresie pracy tymczasowej czasami istnieje możliwość przejścia na stały stosunek pracy z firmą, która Cię zatrudnia. Wtedy Ty i pracodawca wiecie, że dobrze do siebie pasujecie. Istnieje również wymóg prawny, aby oferty pracy były najpierw ogłaszane wewnętrznie pracownikom tymczasowym, którzy już pracują dla pracodawcy.

Wady pracy tymczasowej

Oprócz wielu zalet istnieje również kilka wad pracy tymczasowej. Są one jednak głównie kwestią rodzaju wykonywanej pracy. Może się zdarzyć, że będziesz częściej przenosić się między różnymi przedsiębiorstwami. Powoduje to zmianę miejsca pracy, współpracowników i stanowiska. Może to również oznaczać, że zostaniesz przydzielony do pracy tymczasowej w innym kraju związkowym. Jeśli nie radzisz sobie dobrze z takimi zmianami, praca tymczasowa nie jest dla Ciebie. 

Aby odnieść sukces jako pracownik tymczasowy, musisz wykazać się dużą elastycznością i zdolnością adaptacji. Poza tym, dzięki regulacjom prawnym, nie ma prawie żadnych wad, które przemawiałyby przeciwko pracy tymczasowej. W końcu w wielu obszarach przysługują Ci takie same prawa jak zwykłym pracownikom.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!