Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca w Austrii a urlop

Ile urlopu przysługuje pracownikowi w Austrii? Po jakim czasie przepada i kiedy może go wykorzystać? Jeżeli pracujesz nad Dunajem lub zamierzasz tam zarobkować, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego o zasadach dotyczących płatnych dni wolnych od pracy – na pewno się przyda.

5 tygodni wolnego

W Austrii otrzymasz 5 tygodni płatnego urlopu do wykorzystania w ciągu roku. Pod pojęciem roku jest rozumiany tak zwany rok pracy (Arbeitsjahr), który rozpoczyna się wraz z dniem wstąpienia do firmy. Czasami w firmach rok urlopowy (Urlaubsjahr) jest połączony z rokiem kalendarzowym. 5 tygodni daje łącznie 30 dni, wliczając soboty, lub 25 dni powszednich, czyli w rozumieniu tygodnia jako 5 dni roboczych.

Od kiedy przysługuje mi urlop?

Urlop jest przez pierwsze 6 miesięcy wprost proporcjonalny do czasu spędzonego w danej firmie, co uwydatnia poniższa tabela:

Czas w firmie

Dni urlopu

2 tygodnie

1 dzień roboczy

1 miesiąc

2 dni robocze / 2,5 dnia powszedniego

2,5 miesiąca

5 dni roboczych / 6 dni powszednich

 

Po 7 miesiącach przysługuje Ci prawo do pełnego urlopu, czyli wspomnianych wcześniej 5 tygodni. Po 2 latach pracy w firmie urlop w pełnym wymiarze przysługuje Ci wraz z rozpoczęciem kolejnego roku pracy.

Po jakim czasie przepada mi urlop?

W Austrii urlop ulega przedawnieniu po 2 latach od zakończenia roku pracy, dla którego był przewidziany, co w praktyce daje Ci 3 lata na jego wykorzystanie. Zatem wolne, które powinno zostać wykorzystane w 2014 roku, przysługuje Ci aż do końca 2016 roku. Ponadto w Austrii, podobnie jak w Polsce, wykorzystane dni odlicza się od „najstarszego” urlopu.

Przykład:

Jeśli w roku 2012 (1.1.–31.1.2012) wykorzystałeś tylko 2 tygodnie urlopu, a w roku 2013 kolejne 3, to tym samym wykorzystałeś dopiero w pełni wolne za rok 2012, a 5 tygodni, które Ci przysługuje za rok 2013, jeszcze przed Tobą!

Czy mogę pójść na urlop wtedy, kiedy mi się podoba?

Niestety nie. Urlop zawsze należy uzgadniać z pracodawcą. Jeśli jednak już raz otrzymałeś zgodę na niego, nie może ona zostać cofnięta, chyba że zaistnieją wyjątkowe okoliczności wewnątrzzakładowe, jak na przykład problemy personalne. W tym przypadku przełożony musi jednak wziąć na siebie poniesione przez Ciebie koszty urlopu i uiścić tak zwaną opłatę storno.

Wskazówka:
Wniosek o urlop powinien mieć zawsze pisemną formę. Tylko w ten sposób możesz beztrosko planować swoje wakacje.

Czy pracodawca może mnie wysłać na urlop?

Nie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, urlop musi zawsze zostać uzgodniony między obiema stronami, co jest równoznaczne z tym, że szef nie może Cię zmusić do pójścia na urlop.

Powrót zgodnie z planem

Nawet jeśli urlop spędzasz beztrosko i sielankowo, powinieneś zadbać o to, by na czas pojawić się z powrotem na swoim stanowisku pracy. W przeciwnym wypadku możesz nawet stracić swoją posadę, co więcej – będzie to z punktu widzenia prawa uzasadnione. Urlop może oczywiście zostać przedłużony, ale po uprzedniej konsultacji i akceptacji przez pracodawcę.

Wskazówka:
Strajk na lotnisku, niesprzyjająca pogoda lub zwykła grypa żołądkowa – jeśli z uzasadnionego powodu nie będziesz w stanie pojawić się w wyznaczonym terminie w pracy, powinieneś o tym niezwłocznie powiadomić swojego szefa. Najlepiej uczynić to drogą pisemną, np. faksem lub mailem. Nikt wtedy nie będzie mógł Ci zarzucić, iż Twoja nieobecność była nieusprawiedliwiona.

Praca podczas urlopu?

Nawet jeśli jesteś w pracy niezastąpiony, a telefony ciągle się urywają, urlop to urlop i masz prawo odmówić dyżuru przy telefonie czy wykonywania czynności związanych z pracą podczas swojego urlopu.

Pieniądze zamiast urlopu?

Urlop służy wypoczynkowi. Jeśli pozostajesz w uczciwym stosunku pracy – urlop w formie wypłaty pieniędzy nie jest zgodny z prawem. Wyjątkiem jest Twoje wystąpienie z firmy. Jeśli nie wykorzystałeś do końca przysługujących Ci dni wolnych, zostaną Ci one wypłacone.

Praca na ½ etatu a urlop

Pamiętaj: nawet jeśli jesteś zatrudniony w Austrii na ½ etatu, również przysługuje Ci 5 tygodni urlopu w skali roku!

Więcej urlopu za dłuższy staż pracy?

Po 26 latach pracy urlop automatycznie wydłuża się o tydzień – do 6 tygodni rocznie. Nie musisz jednak przepracować tych wszystkich lat w jednej firmie. Do lat pracy zalicza się zgodnie z ustawą między innymi czas trwania innych stosunków pracy na terenie Unii Europejskiej, pod warunkiem że trwały minimum 6 miesięcy, czy czas spędzony na nauce w szkole. W Austrii są to maksymalnie 4 lata (9 lat obowiązkowej nauki nie jest wliczane). Za to liczy się również czas spędzony na studiach, muszą one jednak zostać ukończone. W ten sposób możesz zyskać na samych studiach aż 5 lat!

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.