Przeprowadzka do Szwajcarii, a cło
Spakowałeś już wszystko i chcesz przeprowadzić się do Szwajcarii ze swoim dobytkiem? Pamiętaj, aby zadeklarować swoje przedmioty gospodarstwa domowego w szwajcarskich urzędach celnych przy wjeździe do kraju. To samo dotyczy zwierząt domowych, jeśli je posiadasz. Tylko wtedy możesz bezcłowo zabrać swoje przedmioty gospodarstwa domowego do Szwajcarii.
Musisz zaimportować swój dobytek w ciągu dwóch lat od przeprowadzki. W przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić szwajcarskie cło. Jeśli, wiesz, że niektóre towary przywieziesz w późniejszym terminie, powinieneś to zadeklarować podczas importu pierwszej części ruchomości domowych.
Szwajcarskie przepisy celne dotyczące przeprowadzki
Podczas przeprowadzki do Szwajcarii, następujące rzeczy są uważane za przedmioty gospodarstwa domowego:
- artykuły gospodarstwa domowego,
- kolekcje, zbiory,
- zwierzęta,
- pojazdy.
Zasadniczo możesz zgłosić swoje przedmioty gospodarstwa domowego bezpośrednio przy wjeździe i nie musisz wcześniej zgłaszać swojego wjazdu.
Ważne!
Przed przeprowadzką musisz być właścicielem tych przedmiotów przez ponad 6 miesięcy. W przeciwnym razie będziesz musiał uiścić opłaty celne.
Istnieją także ograniczenia importowe dotyczące niektórych towarów. Dotyczy to w szczególności żywności pochodzenia zwierzęcego i alkoholu. Warto się z nimi zapoznać przed przyjazdem do Szwajcarii.
Wymagane dokumenty do szwajcarskiej deklaracji celnej
W celu dokonania zgłoszenia celnego musisz przedłożyć w urzędzie celnym następujące dokumenty:
- Formularz zgłoszeniowy 18.44,
- Dowód przeniesienia miejsca zamieszkania (niem. Wohnsitzverlegung), np. umowa o pracę, nowa umowa najmu mieszkania i potwierdzenie wymeldowania ze starego miejsca zamieszkania,
- Zezwolenie na pobyt, jeśli nie jesteś obywatelem UE,
- Spis przedmiotów gospodarstwa domowego (niem. Inventarliste). Dobrze mieć przy sobie także pokwitowania, czy rachunki. Mogą one stanowić dowód, że dana rzecz jest Twoją własnością od ponad sześciu miesięcy. Może to zaoszczędzić dodatkowej pracy w urzędzie celnym, na przykład kiedy chcesz zabrać ze sobą nowsze urządzenia elektroniczne,
- W przypadku importu pojazdów: zagraniczny dowód rejestracyjny.
Wskazówka:
Podczas pakowania do przeprowadzki najlepiej sporządź listę swoich rzeczy. Przy przekraczaniu granicy potrzebna będzie tylko wstępna lista. Bardziej szczegółowe zestawienie jest wymagane tylko przy wykupieniu ubezpieczenia mienia domowego.
Godziny otwarcia szwajcarskich urzędów celnych dla zgłaszania przedmiotów gospodarstwa domowego
Artykuły gospodarstwa domowego można importować tylko w dni robocze w godzinach otwarcia. Godziny otwarcia zależą od wybranego urzędu celnego. Urzędy celne są często otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 17:00. Niektóre urzędy celne są otwarte dłużej, także w sobotnie poranki.
Dokładne godziny otwarcia i dane kontaktowe urzędu celnego, w którym planujesz zgłosić mienie, możesz znaleźć w katalogu urzędów Federalnego Urzędu Celnego i Bezpieczeństwa Granic (BAZG).
Odprawa celna a zwierzęta domowe w Szwajcarii
Chcesz zabrać ze sobą swojego zwierzaka? Możesz to zrobić bez konieczności płacenia cła. Istnieją jednak dodatkowe wymagania dotyczą psów, kotów i fretek:
- Zwierzę musi być oznakowane mikroczipem. Jeśli zwierzę zostało oznakowane przed lipcem 2011 roku, wystarczy czytelny tatuaż.
- Wymagany jest dowód szczepienia przeciwko wściekliźnie.
- Potrzebny jest unijny paszport dla zwierząt domowych lub paszporty uznawane przez UE z innych krajów europejskich.
- Zwierzęta domowe nie mogą być sprzedawane ani przekazywane innym osobom po przekroczeniu granicy.
Informacje te dotyczą wyłącznie importu zwierząt z krajów UE. Inne przepisy mają zastosowanie do zwierząt z krajów trzecich.
Wskazówka:
W Szwajcarii warto wykupić ubezpieczenie dla zwierząt domowych. Wynika to z faktu, że leczenie zwierzęcia może być kosztowne w przypadku choroby lub wypadku.
Ważne informacje odnośnie psów w Szwajcarii
Jeśli posiadasz psa, musisz zarejestrować się jako właściciel psa w gminie zamieszkania po wjeździe do Szwajcarii. Weterynarz musi również zarejestrować psa w szwajcarskiej bazie danych psów w ciągu 10 dni.
Musisz także zapłacić podatek od psa (szwajcarska: „Hundetaxe”). Jego wysokość różni się w zależności od kantonu.