Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

13. emerytura w Szwajcarii. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

starsza kobieta z portfelem

Po referendum, w którym większość obywateli Szwajcarii opowiedziała się za 13. emeryturą emeryci otrzymają więcej pieniędzy. Jak wysokie będą teraz emerytury, jak i kiedy mogą być wypłacane oraz jakie konsekwencje będzie miała ta decyzja dla ubezpieczonych? Odpowiedzi poniżej.

Kiedy zostanie wypłacona 13. emerytura AHV w Szwajcarii?

Prawdopodobnie 13. emerytura AHV będzie wypłacana od 1 stycznia 2026 roku. Prawo do dorocznego dodatku powstaje „najpóźniej na początku drugiego roku kalendarzowego po przyjęciu tego przepisu przez naród i kantony”. Teoretycznie wypłata byłaby zatem możliwa już od 2025 roku, ale nic nie wskazuje na to, by Rada Federalna zdecydowała się na taki krok.

Jak wysokie będą emerytury AHV w przyszłości?

W tym roku najniższa pojedyncza emerytura z AHV wynosi 14.700 franków rocznie, a maksymalna 29.400 franków. Tymczasem wysokość emerytury AHV dla małżeństw jest ograniczona do 44.100 franków. Jeśli wynik głosowania będzie pozytywny, emerytury wzrosną o 8,33%. Minimalna indywidualna emerytura wzrośnie zatem w tym roku do 15.925 franków, a maksymalna do 31.850 franków. Najwyższa możliwa emerytura AHV dla małżeństw wyniesie 47.775 franków.

Emerytury AHV są dostosowywane do trendów płacowych i cenowych przy użyciu ustawowego indeksu mieszanego, zazwyczaj co dwa lata. Kwoty mogą zatem ulec zmianie przed wdrożeniem.

W jakiej formie będą wypłacane 13. emerytury?

Czy 13. emerytura AHV w Szwajcarii będzie wypłacana jako jednorazowa kwota, czy jako miesięczny dodatek? Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Według Sabriny Gasser, rzeczniczki Federalnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bardziej prawdopodobny jest dodatek w wysokości 8,33% do miesięcznej emerytury. Jednorazowa wypłata 13. emerytury wiąże się z pewnymi trudnościami. Wymienia ona następujące:

  • Wysokość emerytury może ulec zmianie w ciągu roku kalendarzowego. Dzieje się tak na przykład w przypadku małżeństwa, rozwodu, śmierci współmałżonka lub elastycznej emerytury z częściową emeryturą.
  • Agencje wdrażające będą musiały dokonać obliczeń dla każdego emeryta i uwzględnić zmiany w celu ustalenia wysokości 13. emerytury AHV.
  • W przypadku śmierci emeryta, spadkobiercy musieliby zostać odnalezieni, aby móc wypłacić 13. emeryturę AHV z mocą wsteczną.
  • Emeryci dotknięci takimi zmianami nie wiedzieliby, ile naprawdę wynosi ich 13. emerytura AHV do końca roku.

Co muszą zrobić ubezpieczeni, aby otrzymać 13. emeryturę AHV?

Nic. Według SVA Zurich, centrum kompetencyjnego ds. ubezpieczeń społecznych w kantonie Zurych, 13. emerytura jest wypłacana automatycznie. „Osoby ubezpieczone nie muszą nic robić”, twierdzi rzeczniczka Daniela Aloisi.

Czy renty dla dzieci oraz renty dla wdów i wdowców, oraz osób niepełnosprawnych również wzrosną?

Nie, inicjatywa ma wpływ tylko na emerytury AHV. Nie ma to wpływu na renty rodzinne, renty dla dzieci i renty inwalidzkie. Będą one zatem nadal wypłacane 12, a nie 13 razy w roku. Tekst inicjatywy wyraźnie stwierdza, że „osoby otrzymujące emeryturę” będą uprawnione do dorocznego dodatku – nie ma wzmianki o innych osobach pobierających świadczenia.

Czy głosowanie ma wpływ na świadczenia dodatkowe?

Nie. Tekst inicjatywy stanowi, że dodatek do emerytury nie może być uwzględniany przy obliczaniu uprawnień do świadczeń dodatkowych. „W praktyce oznacza to, że dodatek do emerytury nie będzie wliczany do kwalifikującego się dochodu”. Oznacza to, że dodatek nie powinien skutkować obniżeniem świadczeń dodatkowych o tę samą kwotę.

Emeryci są uprawnieni do świadczeń uzupełniających, jeśli ich emerytury AHV lub renty inwalidzkie (Invalidenrente – IV) nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania.

Czy wprowadzenie 13. emerytury AHV oznacza wyższe potrącenia od wynagrodzeń?

W inicjatywie nie określono, w jaki sposób mają być finansowane wydatki na 13. emeryturę AHV. Musi to teraz zostać określone przez Parlament. FSIO podaje następujące informacje: Jeśli oczekiwane wydatki miałyby zostać sfinansowane z dodatkowych składek płacowych na AHV, musiałyby one wzrosnąć z obecnych 8,7% do 9,4%. Jeśli finansowanie ma pochodzić z podatku VAT, należałoby go zwiększyć z obecnych 8,1% do 9,1%. Możliwe byłoby również połączenie różnych kroków.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 24 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.