Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Prawo pracy a urlop

Prawo urlopowe w Niemczech: Pięć zasad, które trzeba znać

urlop w niemczech, co trzeba pamiętać biorąc urlop w niemczech, urlop Minijob
Latem wielu pracowników bierze długi urlop. Ale co, jeśli szef zadzwoni albo nagle zachorujesz? Oto wszystkie potrzebne informacje na temat niemieckiego prawa pracy w kontekście urlopu.

Prawo do nieosiągalności

Leżysz na piaszczystej plaży, nagle dzwoni telefon: Czy muszę odbierać telefon, gdy szef dzwoni do mnie na wakacjach? Nie. Pracownicy muszą być dostępni tylko w uzgodnionych godzinach pracy, wyjaśnia Volker Görzel, prawnik specjalizujący się w prawie pracy i członek Stowarzyszenia Niemieckich Prawników Pracy (VDAA – Verband deutscher Arbeitsrechtsanwälte).

W czasie wolnym, a więc również w czasie urlopu, pracownicy nie muszą być dostępni. Zasadniczo jednak zawsze zależy to od tego, co jest jest w umowie o pracę. 

Brak prawa do dodatku urlopowego – Urlaubsgeld w Niemczech

Wakacje są szczególnie fajne, gdy pracodawca powiększa budżet urlopowy za pomocą zastrzyku finansowego. Według VDAA w Niemczech nie istnieje ogólne prawo do dodatku urlopowego (Urlaubsgeld). Jest to raczej dobrowolny bonus, który firma wypłaca dodatkowo do regularnego wynagrodzenia w celu umożliwienia urlopu.

Pracownicy są uprawnieni do niego tylko wtedy, gdy odpowiednie ustalenia są zawarte w umowie o pracę, układzie zakładowym lub układzie zbiorowym pracy. Istnieje również szczególny przypadek tak zwanego betriebliche Übung. Jeżeli pracodawca regularnie i bezwarunkowo wypłaca zasiłek urlopowy przez okres co najmniej trzech lat, jest zobowiązany do tego również w przyszłości. 

Choroba w trakcie urlopu, a niemieckie prawo pracy

Pewnie każdy już to przeżył: urlop się zaczyna, więc łapie nas jakaś choroba. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli jako pracownik zachorujesz na urlopie, zostaną Ci zwrócone dni urlopowe. Urlop prawo uznaje wówczas za niewykorzystany. Warunkiem jest jednak występowanie choroby prowadzącej do niezdolności do pracy. Ponadto pracownicy potrzebują zaświadczenia lekarskiego.

Oznacza to, że nie każda choroba musi prowadzić do niezdolności do pracy. Istotne jest, czy pracownik nie byłby w stanie wykonywać swojej działalności. Na przykład, jeśli podczas urlopu pracownik zranił się w mały palec, ale nie musi wykonywać żadnych czynności fizycznych ani papierkowych, choroba nie prowadzi do niezdolności do pracy. 

Prawo do urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy

Roczny wymiar urlopu przysługuje, jak sama nazwa wskazuje, pracownikowi tylko na dany rok. Zwraca na to uwagę adwokat Volker Görzel. Jest to istotne, gdy pracownicy zmieniają pracodawcę. W związku z tym pracownicy mogą domagać się od nowego pracodawcy jedynie urlopu, którego jeszcze nie wykorzystali u poprzedniego pracodawcy.

Poprzedni pracodawca musi zatem zaświadczyć Ci, ile dni urlopu wykorzystałeś w bieżącym roku kalendarzowym. Zaświadczenie o urlopie jest następnie przedstawiane przez Ciebie jako pracownika nowemu pracodawcy w celu wykazania pozostałego prawa do urlopu. 

Pracownicy na Minijob też mają prawo do urlopu

Każdemu pracownikowi przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Dotyczy to również Minijob. Minimalny wymiar urlopu wynosi cztery tygodnie w roku. Za te dni urlopu pracodawca musi nadal wypłacać wynagrodzenie.

Dla indywidualnego prawa do urlopu decydujące znaczenie ma to, ile dni w tygodniu pracownicy pracują w ramach Minijob. Można to obliczyć za pomocą prostej formuły: liczba indywidualnych dni roboczych w tygodniu pomnożona przez 24 podzielona na sześć. Na przykład, jeśli pracujesz trzy dni w tygodniu, masz prawo do 12-dniowego urlopu.

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.