Prawdopodobny atak terrorystyczny

Strzelanina w Monachium: Nowe informacje o sprawcy

strzelanian, Monachium, aktualnosci Niemcy
Zdjęcie: pixabay
Strzelec z Monachium był Austriakiem i znanym tamtejszym władzom jako domniemany islamista. Został objęty zakazem posiadania broni, ale śledztwo przeciwko niemu zostało umorzone w 2023 roku.

Nie strzelanina, a zamach terrorystyczny w Monachium

Śledczy podejrzewają, że strzelanina w pobliżu konsulatu generalnego Izraela w Monachium była próbą zamachu terrorystycznego. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy atak miał związek z izraelską instytucją dyplomatyczną.

Poinformowała o tym policja i prokuratura generalna w Monachium. Według śledczych strzelec był znany w Austrii jako domniemany islamista. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w  Wiedniu potwierdziło doniesienia mediów na ten temat. W 2023 roku 18-latek został oskarżony o przynależność do organizacji terrorystycznej. Według austriackiej policji został on objęty zakazem posiadania broni, który obowiązywałby do początku 2028 roku.

Na krążącym po sieci nagraniu widać mężczyznę, który trzyma broń z zamocowanym bagnetem, tak jak było to używane podczas I wojny światowej.

Zamachowiec nie był znany niemieckim władzom

Według austriackiej agencji informacyjnej w przypadku zamachowca nie chodziło o tak zwane zagrożenie wysokiego ryzyka. Jednak w jego telefonie znaleziono dane i grę komputerową, które wskazywały na bliskość islamistyczno-terrorystycznej idei. Prokuratura w Salzburgu zakończyła śledztwo w kwietniu 2023 roku, jak poinformowała policja w Salzburgu. Powód nie został wymieniony. 

Według informacji WDR, NDR i Süddeutsche Zeitung, 18-latek nie był jeszcze znany władzom bezpieczeństwa jako radykalny islamista. Dochodzenie prowadzone przez Centralne Biuro ds. Zwalczania Ekstremizmu i Terroryzmu w Niemczech koncentruje się teraz na dokładnym motywie działania mężczyzny. Został ciężko ranny w strzelaninie z policją i zmarł na miejscu.

Mógł być dżihadystą

Według doniesień WDR, NDR i Süddeutsche Zeitung, chodzi o mężczyznę o imieniu Emra I., urodzonego w 2006 roku w Austrii, ostatnio mieszkającego w Neumarkt w kraju związkowym Salzburg. Pochodzi z bośniackiej rodziny. W szkole uchodził jako surowy muzułmanin, wdawał się w kłótnie z kolegami z klasy i wyrażał fantazje o przemocy. Podczas rewizji domu, Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu w Salzburgu znalazł materiał, który wskazywał na sympatie w stosunku do dżihadystów. 

Według informacji SWR i studia stołecznego ARD austriackie władze bezpieczeństwa prowadziły przeciwko niemu śledztwo w sprawie propagandy terrorystycznej koalicji islamskiej w Syrii. Rodzina 18-latka pochodziła z regionu Tuzla w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowiny.

Zwiększono środki bezpieczeństwa

Minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner poinformował, że Austria zwiększyła własne środki bezpieczeństwa. W związku z tym państwowy organ bezpieczeństwa skontaktował się z ambasadą Izraela i izraelską wspólnotą kulturalną. Ponadto austriackie służby bezpieczeństwa prowadzą intensywne rozmowy z niemieckimi odpowiednikami.

Niemieckie służby bezpieczeństwa od dłuższego czasu ostrzegają, że w szczególności sytuacja wojenna w Strefie Gazy podsyca nastroje oraz ostrzega, że niektóre jednostki mogą czuć się zmotywowane do popełniania poważnych aktów przemocy. 

Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!