Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Proste wyjaśnienie

Czym jest układ zbiorowy pracy, czyli Kollektivvertrag w Austrii? 

układ zbiorowy pracy, Kollektivvertrag, KV, praca w austrii
Zdjęcie: freepik
Pracując w Austrii, z pewnością słyszało się o układach zbiorowych. Regulują one płace i warunki pracy w danym sektorze, tak aby pracownicy byli traktowani na równi. Mamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Kollektivvertrag w Austrii.

Czym jest układ zbiorowy pracy w Austrii?

Kollektivvertrag, w skrócie „KV”, czyli układ zbiorowy pracy jest pisemnym porozumieniem między przedstawicielami pracodawców i pracowników. Po stronie pracowników przeważnie stoi Austriacki Związek Zawodowy (ÖGB – Österreichisches Gewerkschaftsbund) oraz właściwy Związek Zawodowy. Negocjują oni lepsze warunki i dostosowania płac. Po stronie pracodawców Izba Gospodarcza prowadzi zazwyczaj negocjacje jako reprezentacja interesów. 

Aby umowa została zawarta lub zmieniona, obie strony muszą się porozumieć. Dlatego w wiadomościach często słyszy się o negocjacjach układów zbiorowych (niem. Verhandlungen der Kollektivverträge). Jest to szczególnie powszechne na początku roku, kiedy wymagane jest dostosowanie wynagrodzeń. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, może dojść do strajku pracowników.

Który Kollektivvertrag dotyczy mnie?

KV zazwyczaj dotyczy całej branży. To, który układ zbiorowy ma zastosowanie do Ciebie, zależy od branży, w której pracujesz. Na przykład istnieje układ zbiorowy pracy dla pracowników w handlu, gastronomii, IT lub budownictwie. Według ÖGB Austria ma obecnie około 800 różnych układów zbiorowych pracy. 

Jeśli zastanawiasz się więc, który KV dotyczy Ciebie, powinieneś pomyśleć o całej branży. Na przykład układ zbiorowy IT ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pracujesz w firmie IT. Jeśli jednak jesteś odpowiedzialny za IT w banku, zastosowanie ma Kollektivvertrag do banków. To samo dotyczy pracowników sprzątających. Układ zbiorowy dotyczący czyszczenia zabytków, elewacji i budynków obowiązuje tylko wtedy, gdy pracujesz w firmie sprzątającej. Jeśli pracujesz jako osoba sprzątająca w sklepie, ma zastosowanie umowa zbiorowa do handlu.

Ważne: umowa zbiorowa musi być zawarta w umowie o pracę!

O czym mówi układ zbiorowy?

KV określa prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Na przykład ustala się płace minimalne, aby zapewnić odpowiednie wynagrodzenie dla całego sektora. Większość układów zbiorowych reguluje między innymi następujące prawa, które są dla Ciebie jako pracownika ważne:

  • Płatności specjalne, takie jak dodatki świąteczne i urlopowe,
  • dopuszczalny czas pracy w Twojej branży,
  • okresy wypowiedzenia mające zastosowanie do Ciebie i Twojego pracodawcy
  • prawo do urlopu i urlopu okolicznościowego (niem. Sonderurlaub), na przykład w przypadku śmierci bliskiej osoby.

Kiedy obowiązuje Kollektivvertrag?

Ponieważ w Austrii istnieje tak wiele układów zbiorowych pracy, jest bardzo prawdopodobne, że jeden z nich dotyczy Ciebie. 98% wszystkich pracowników ma układ zbiorowy pracy. To dobrze, ponieważ chroni to Twoje prawa. Ale może to być również mylące. Kiedy zastosowanie ma układ zbiorowy pracy, a kiedy umowa o pracę?

  1. Zasadniczo wiele praw pracowniczych jest regulowanych przepisami, które mają zastosowanie w różnych sektorach. Na przykład ustawa o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz) określa standardowy 40-godzinny tydzień pracy. 
  2. Kollektivvertrag może jednak zawierać inne postanowienia. Przykładowo, wiele układów zbiorowych pracy określa normalny tydzień pracy na 38,5 godziny. W takim przypadku zastosowanie mają postanowienia KV.
  3. Umowa o pracę zawiera również dodatkowe regulacje, które dotyczą cię osobiście. Na przykład w przypadku 4-dniowego tygodnia pracy umowa o pracę może przewidywać normalny czas pracy wynoszący 32 godziny. Te godziny pracy mają zastosowanie do Ciebie jako pracownika. 

Ważne jest, aby wiedzieć, że umowa o pracę nie może stawiać Cię w niekorzystnej sytuacji. Na przykład, nie możesz zarabiać mniej, niż określono w układzie zbiorowym! Jeśli nie masz pewności, co ma zastosowanie, zawsze najpierw sprawdź umowę o pracę. Układ zbiorowy jest tam często przywoływany, na przykład w odniesieniu do prawa do urlopu. 

Co oznacza Bezahlung nach KV?

Szczególnie ważną regulacją w układzie zbiorowym jest minimalne wynagrodzenie dla pracowników. Zapewnia ono sprawiedliwe wynagrodzenie w całej branży. Nie oznacza to jednak, że nie można zarabiać więcej: Nadpłata jest zawsze dopuszczalna! W większości przypadków wynagrodzenie zgodnie z układem zbiorowym zależy również od tego, jak istotna jest Twoja praca i jak duże masz już doświadczenie zawodowe. Pracownicy są podzieleni na grupy zatrudnienia, do których mają zastosowanie odpowiednie wynagrodzenia Kollektivvertrag. Na przykład w układzie zbiorowym pracy dla pracowników handlu detalicznego istnieje osiem różnych grup zatrudnienia. 

Należy również zapoznać się z terminem „Bezahlung nach KV”, czyli wynagrodzenie zgodne z układem zbiorowym, podczas poszukiwania pracy. W Austrii każde ogłoszenie o pracę musi zawierać informacje o wynagrodzeniu. Wynagrodzenie zgodne z układem zbiorowym jest tam często podawane, ponieważ jest to najłatwiejsze dla pracodawcy. Przypis „Bereitschaft zur Überbezahlung je nach Qualifikation”, czyli gotowość do wynagrodzenia w zależności od kwalifikacji, oznacza, że można negocjować swoją wypłatę. W każdym razie pracodawca nie może zaoferować ci mniej, niż jest to określone w układzie zbiorowym. 

Źródło: jobs.heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.