Ceny masła w Austrii – to nie koniec podwyżek?
Ze względu na sytuację na rynku masła i tłuszczu mlecznego, firma spożywcza Spar uważa, że dalsze podwyżki cen mogą być konieczne. Spar podkreślił także, że na ceny masła w Austrii silny wpływ ma rynek międzynarodowy.
Tłuszcz mleczny staje się towarem deficytowym
Przy krajowej podaży wynoszącej około 75%, rynek austriacki jest uzależniony od importu. „Wysoki międzynarodowy popyt na tłuszcz mleczny wpływa na cenę w Austrii”. Spar podkreślił, że z perspektywy międzynarodowej niedobór tłuszczu mlecznego i rosnące ceny mleka w gospodarstwach odgrywają największą rolę w trendzie cenowym. Nie ma jednak trudności z pozyskaniem wystarczających ilości masła od dostawców.
Obecna dostępność „wyzwaniem”
Rewe Austria (Adeg, Billa, Penny) wyjaśniło, że obecna dostępność towarów w segmencie masła jest „wyzwaniem”. Odnosząc się do podwyżek cen w segmencie masła, firma powiedziała: „Mamy na stanie dziesiątki produktów maślanych i uważnie monitorujemy rozwój sytuacji na rynku”. Obecny popyt ma znaczący wpływ na podaż i może „prowadzić do wąskich gardeł w asortymencie w niektórych punktach”.
Rekordowa cena masła w Niemczech
Tymczasem rekordowa cena w Niemczech, która padła ponad dwa lata temu, została przekroczona. Od tego tygodnia konsumenci płacą 2,39 euro za 250-gramową paczkę niemieckiego masła (niem. Deutsche Markenbutter) własnych marek w supermarketach i dyskontach.
„To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek widziano w Niemczech”, wyjaśniła Kerstin Keunecke, szefowa działu przemysłu mleczarskiego w Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI). Oznacza to, że masło będzie kosztować o 10 centów więcej niż latem 2022 roku, kiedy osiągnięto poprzedni szczyt.
Podwyżki cen w Niemczech również prawdopodobne
Hans Foldenauer, rzecznik Niemieckiego Stowarzyszenia Hodowców Krów Mlecznych (Bundesverband Deutscher Milchviehhalter – BDM), również nie wyklucza możliwości dalszego wzrostu cen masła. To kiedy ceny w Niemczech ponownie spadną, jest niepewne i zależy od rozwoju ilości dostarczanego mleka, jego składników i popytu w nadchodzących miesiącach.
Ceny masła gwałtownie wzrosły już w 2022 roku z powodu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2024 roku konsumenci w Niemczech płacili za masło o 41% więcej niż w 2020 roku.
Źródło: krone