Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Psychicznie chory

Terrorysta – żartowniś namierzony. Groźby wysyłał z kliniki

aktualności austria, alarmy bombowe w austrii, szwajcar
Zdjęcie: freepik
Od 30 września ktoś terroryzował Austrię przerażającą serią maili z groźbami bombowymi. Austriackie służby w końcu namierzyły sprawcę.

Już 22 maja br. na stronach gazet pojawił się mieszkaniec Szwajcarii, który zagroził inspektoratowi policyjnemu w Linzu: „Za pięć minut budynek wybuchnie!”. Natychmiast 200 osób – głównie urzędników, ale także cywilów i pracowników administracji – musiało opuścić budynek. Śledztwo doprowadziło służby do 20-letniego sprawcy. Okazało się, że dzwonił z… kliniki psychiatrycznej, gdzie się leczył.

Sprawca uderzył ponownie

Zaledwie cztery miesiące później przez Austrię przetoczyła się fala pogróżek bombowych. 30 września rozpoczęły się masowe i regularne akcje ewakuacyjne na dworcach kolejowych, w szkołach, centrach handlowych, a nawet w sądzie okręgowym w Wiedniu. Miejsca alarmów były rozrzucone po całym kraju od Vorarlbergu do Burgenlandu. 

Do tej pory otrzymano 27 anonimowych, pisemnych gróźb. Jedna z nich została nawet „zapomniana” w skrzynce pocztowej policji w Tyrolu. Komisarz policji Helmut Tomac mówił o „ludzkim błędzie”. Sumienny urzędnik został pouczony ustnie. Nowe śledztwo przeprowadzone przez Dyrekcję Ochrony Państwa i Wywiadu (DSN – Direktion Staatsschutz und Nachrichtendienst) wraz z prokuraturą w Linz i Grazu dowiodło, że nie stoją za tym islamiści. Jest to ponownie 20-letni Szwajcar, znany policji, podejrzany o popełnienie przestępstwa. 

Nakaz aresztowania bez konsekwencji

Sąd wydał europejski nakaz aresztowania, ale skazany pozostaje na wolności w Szwajcarii. Co teraz? Według austriackiej prasy Szwajcaria nie zamierza go wydać. Co oznacza, że będzie on sądzony w sąsiednim kraju. 

Młodzieniec, który terroryzował Austrię jest chory psychicznie

Młody sprawca jest chory psychicznie, ciągle poddawany leczeniu. Austriackie organy bezpieczeństwa zostaną więc z kosztem fałszywych alarmów. Przy stawce godzinowej wynoszącej około 34 euro na urzędnika służby cywilnej koszty operacji na taką skalę szybko sięgają dziesiątek tysięcy euro. Kosztowna zabawa, której łatwo można było zapobiec. Oby klinika w której leczy się sprawca wyciągnęła wnioski i ograniczyła mu dostęp do komputera czy telefonu komórkowego. W przeciwnym razie wkrótce pojawi się kolejna seria zagrożeń związanych z terrorystą – żartownisiem.

Źródło: krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.