Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rozwój rynku pracy

W Szwajcarii jest coraz mniej rzemieślników

aktualności szwajcaria, rzemieślnicy, zawody rzemieślnicze, rzemieślników
Zdjęcie: freepik
Coraz mniej osób w Szwajcarii chce pracować w zawodach rzemieślniczych. Tak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Portret pracownika w 2023 roku w Szwajcarii wygląda mniej więcej tak: ma około 42 lat, jest mężczyzną i jest Szwajcarem. Pracuje w pełnym wymiarze godzin w swoim zawodzie, najprawdopodobniej w środowisku intelektualnym, lub naukowym. 50 lat temu wyglądało to inaczej. 

W tamtych czasach przeciętny pracownik też był mężczyzną. Był jednak nieco młodszy – 38 lat. I oczywiście pracuje w pełnym wymiarze godzin, ale ma zawód rzemieślniczy lub pokrewny. Tak wynika z najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Statystycy przeanalizowali w nim rozwój populacji aktywnej zawodowo w ciągu ostatnich 50 lat. 

Intelektualiści zastępują rzemieślników

I chociaż ci dwaj panowie w powyższym przykładzie mogą wydawać się do siebie podobni na pierwszy rzut oka, wiele się wydarzyło w ciągu ostatnich 50 lat. Na przykład zmieniła się dziedzina działalności pracowników. Podczas gdy w 1970 r. rzemieślnicy stanowili największą grupę zawodową z 25 procentami, z biegiem lat liczba ta zmniejszyła się do około 10 procent. 

Z drugiej strony, zawody intelektualne i naukowe znacznie się rozwinęły i obecnie stanowią zdecydowaną większość na rynku pracy – 28 procent. 

Większa siła na rynku pracy dzięki kobietom

Ogólnie rzecz biorąc, w Szwajcarii pracuje dziś znacznie więcej osób niż w 1970 roku: liczba ta wzrosła z 2,8 miliona w 1970 roku do 4,8 miliona obecnie. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim kobiety. W ciągu ostatnich 50 lat coraz więcej z nich podjęło płatną pracę. Około jedna trzecia zatrudnionych kobiet pracuje w środowisku intelektualnym i naukowym (28 procent). Jak wynika z badania, poziom wykształcenia znacznie wzrósł, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Na drugim miejscu plasują się specjalistki z branży usługowej i handlowcy (19%). 

Zwiększyła się również liczba kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. W 2023 r. ponad połowa (58 proc.) pracujących kobiet pracowała w niepełnym wymiarze godzin. W 1970 roku było to 29%. Ale mężczyźni również zmienili zdanie. W 1970 r. 4% w niepełnym wymiarze godzin było absolutnym wyjątkiem, dziś jest to prawie 5 razy więcej – 20%.

Dlaczego coraz mniej osób chce wykonywać zawody rzemieślnicze?

Michael Siegenthaler wyjaśnia, dlaczego w Szwajcarii brakuje rzemieślników; „Jest wiele powodów. Znaczenie przemysłu i budownictwa zmalało, przeszliśmy w kierunku gospodarki opartej na wiedzy i usługach. W tym kontekście zawody rzemieślnicze nie są już tak ważne.

Z pewnością wiele osób preferuje karierę akademicką. Praca jako rzemieślnik nie jest już tak atrakcyjna. Trzeba jednak powiedzieć, że nie wszystkie zawody walczą w równym stopniu o młodych ludzi i pracowników. Na przykład malarze dokonali przełomu. Udało im się zintegrować rosnącą grupę – kobiety – i stać się dla nich atrakcyjną.

Źródło: srf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.