Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Wyższe wynagrodzenie dla opiekunek

Opiekunki w Austrii otrzymają wyższe wypłaty i premie w związku z koronawirusem.

Początkowym celem negocjacji płacowych w gospodarce społecznej, było wprowadzenie zmian umożliwiających opiekunkom pracę przez 35 godzin w tygodniu za te same wynagrodzenie, które otrzymują obecnie. Sprawa odbiła się szerokim echem w całym kraju i doprowadziła nawet do kilku strajków ostrzegawczych. Ostatecznej decyzji w tej sprawie nie podjęto, gdyż na drodze stanął koronawirus. Za to podjęto inne decyzje. W nowych układach zbiorowych ustalono dla prywatnych sektorów pielęgniarskich, zdrowotnych i społecznych wzrost wynagrodzeń o 2,7%. Zmiany obejmą 125 000 zatrudnionych osób. Godziny pracy również mają zostać skrócone, ale tylko o jedną godzinę i to dopiero za dwa lata.

W sektorze składającym się z mobilnego i stacjonarnego personelu pielęgniarskiego, opiekunów do dzieci, bezdomnych, uchodźców lub osób uzależnionych, ale także z personelu psychiatrii społecznej, większość pracowników stanowią kobiety. Wszyscy otrzymają podwyższoną wypłatę z mocą wsteczną od lutego oraz dodatkową premię związaną z koronawirusem. Osoby, które między 16 marca a 30 czerwca będą bezpośrednio pracować z innymi osobami, są narażone na ryzyko zakażenia i z tego powodu otrzymają zryczałtowany dodatek za pracę w niebezpiecznych warunkach w wysokości 500 euro.

Zmiany w przyszłym roku

Od 2021 r. dochody wzrosną o kolejne 0,6%, a dodatki o 2,7%. Bardziej symboliczne wydaje się natomiast skrócenie czasu pracy, którego domagali się związkowcy. Od pięciu lat na próżno próbują wprowadzić 35-godzinny tydzień pracy. Udało się jednak skrócić wymiar godzin o jedną godzinę. Zatem, zamiast 38 będzie trzeba pracować 37 godzin. Jednak w życie zmiana wejdzie dopiero w 2022 roku. Skutkuje to również wzrostem płac o 2,7 procent.

Źródło:heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.