Co dalej z KTM? Producent motocykli jest na skraju bankructwa
W związku z tym wniosek powinien zostać złożony w piątek. „Potrzeby finansowe KTM AG to trzycyfrowe miliony” – poinformowała firma Pierer Mobility. Pierer Industrie AG również przechodzi restrukturyzację.
Kierownictwo KTM-AG uważa, że „nie jest w stanie zapewnić niezbędnego finansowania pośredniego w odpowiednim czasie”. W związku z tym zarząd powinien złożyć postanowienie w sprawie wniosku o wszczęcie sądowego postępowania naprawczego z własnym zarządem w odniesieniu do aktywów KTM AG i jej spółek zależnych KTM Components GmbH oraz KTM F&E GmbH. Sąd musi dać zielone światło po złożeniu wniosku. Wszystkie pozostałe spółki zależne KTM AG, takie jak spółki dystrybucyjne, nie są objęte tą kwestią.
Restrukturyzacja i ograniczenie produkcji uratują KTM?
„Celem postępowania jest uzgodnienie z wierzycielami planu naprawczego w ciągu 90 dni”, napisała KTM AG. „Redukcja grupy ma na celu nie tylko trwałe zabezpieczenie aktywów Grupy KTM, ale także stworzenie podstaw do wyjścia z tego procesu silniejszym.”
Redukcja produkcji miała na celu skorygowanie nadwyżki zapasów w KTM i u dealerów w ciągu dwóch lat. Oznacza to, że w 2025 i 2026 roku wydajność operacyjna spadnie o około miliard euro. Z powodu „niezbędnej dewaluacji” w ramach planowanej restrukturyzacji wynika „potencjał dodatkowych strat”. Również w 2024 roku firma spodziewa się „ujemnego wyniku rocznego w bardzo wysokim trzycyfrowym przedziale milionowym”.
Pierer ma nadzieję wrócić na ścieżkę sukcesu
Już w ubiegły poniedziałek spółka Pierer Industrie AG, mająca pośrednio udziały w KTM AG, wszczęła postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone przez Stefana Pierera. Wydaje się, że sam Pierer w KTM AG bardzo polega na wiceprezesie Gottfriedzie Neumeisterze. Wniósł on „imponujące doświadczenie i dużo świeżego powietrza, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy obecnej sytuacji. Jestem przekonany, że wraz ze mną poprowadzi firmę na ścieżkę sukcesu.”
W swoim oświadczeniu Neumeister wprowadza pracowników, których entuzjazm jest „najważniejszą przewagą konkurencyjną”. „Teraz chodzi o to, aby firma była solidna. Solidna na przyszłość.” W komunikacie firmy, pomimo zbliżającej się niewypłacalności, jest mowa o „pit stopie”.
Źródło: oe24