Winiety na 2025 można już kupować – tak długo będą ważne
Klasyczna winieta samoprzylepna na 2025 jest w kolorze morskiej zieleni. Można ją już nabyć we wszystkich punktach ÖAMTC i na stacjach granicznych. Podobnie jak winieta elektroniczna, jest ona ważna od 1 grudnia 2024 roku do 31 stycznia 2026 roku. Jeśli kupisz winietę elektroniczną od ÖAMTC, jest ona ważna natychmiast po zakupie, ponieważ nie obowiązuje już 18-dniowy okres anulowania przed rozpoczęciem okresu ważności.
Ważne!
Austriackiej winiety samoprzylepnej nie można przenosić, dlatego, że jest związana z pojazdem, a nie tablicą, jak w przypadku winiety elektronicznej.
Ile kosztuje austriacka winieta na 2025 rok?
Ceny winiet w Austrii na 2025 rok wyglądają następująco:
Rodzaj winiety | Cena |
Winieta roczna dla samochodów osobowych | 103,80 euro |
Winieta 2-miesięczna dla samochodów osobowych | 31,10 euro |
Winieta 10-dniowa dla samochodów osobowych | 12,40 euro |
Winieta 1-dniowa dla samochodów osobowych (Dostępna tylko w wersji cyfrowej!) | 9,30 euro |
Winieta roczna dla motocykli | 41,50 euro |
Winieta 2-miesięczna dla motocykli | 12,40 euro |
Winieta 10-dniowa dla motocykli | 4,90 euro |
Winieta 1-dniowa dla motocykli 3(Dostępna tylko w wersji cyfrowej!) | 3,70 euro |
Elektroniczna winieta w Austrii na 2025 rok
Winieta elektroniczna 2025 jest teraz dostępna również w ÖAMTC i obowiązuje od 1 grudnia 2024 roku. Dużą zaletą jest to, że nie obowiązuje 18-dniowy okres ochrony konsumenta (jak w przypadku zakupów online dla osób prywatnych za pośrednictwem sklepu internetowego / aplikacji ASFINAG). Ważność winiety rozpoczyna się natychmiast po zakupie w punktach usługowych ÖAMTC.
Uwaga: Zmiany w zakupionej winiecie elektronicznej, takie jak zmiana ważności lub numeru tablicy rejestracyjnej, są z możliwe tylko przed rozpoczęciem okresu ważności i są bezpłatne!
Winieta elektroniczna nie jest już powiązana z pojazdem, ale z numerem tablicy rejestracyjnej. Jest to spora zaleta dla posiadaczy wymiennych tablic rejestracyjnych. Oznacza to, że można również kupić cyfrową winietę roczną dla tablic rejestracyjnych do jazd próbnych.
Istnieje tak zwany rejestr winiet ASFINAG, który pokazuje, czy dla danej tablicy rejestracyjnej istnieje ważna winieta. Jest to ważne na przykład przy sprawdzaniu wypożyczonych samochodów lub pojazdów wypożyczonych prywatnie.
Naklejanie, kontrola, kary, wyjątki – co trzeba wiedzieć o winietach w Austrii?
Jaka kara grozi za brak winiety w Austrii?
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących winiet skutkuje karami! Podczas kontroli, gdy nie będziesz miał aktualnej, ważnej winiety, będziesz musiał liczyć się z opłatą zastępczą w wysokości 120 euro. Jeśli nie zapłacisz natychmiast, grzywna może wzrosnąć nawet do 300 euro.
Wskazówka: Masz możliwość uiszczenia opłaty zastępczej kartą kredytową (VISA, EUROCARD, DINERS, AMEXCO, JCB) podczas kontroli i w urzędach celnych.
Kto przeprowadza kontrole?
Kontrole przeprowadza austriacka policja, służby celne i funkcjonariusze egzekwujący opłaty drogowe.
Jak prawidłowo nakleić austriacką winietę?
Winietę należy przylepić do czystej i suchej powierzchni. Ponadto temperatura przedniej szyby nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Naklejki nie może także zakrywać przyciemniany pasek na przedniej szybie, ani znajdować się w miejscu utrudniającym kierowcy widoczność. Odpowiednie instrukcje znajdują się również na odwrocie naklejki.
Nie możesz zrywać naklejki autostradowej i ponownie nakleić, jeśli ją krzywo umieścisz. Ponownie naklejone naklejki autostradowe służby mogą rozpoznać po zabezpieczeniach i tracą wówczas ważność. Jeśli zostaniesz złapany z ponownie naklejoną naklejką autostradową, zostaniesz ukarany.
Wskazówka: Jeśli jednak zdarzy się, że nakleisz roczną winietę nieprawidłowo, możesz złożyć wniosek o wymianę w centrach serwisowych ÖAMTC w okresie od 1 grudnia do 31 marca.
Nową winietę otrzymasz natychmiast. Do złożenia wniosku potrzebny jest oryginał winiety wraz z oryginalną folią podkładową lub dolną częścią winiety (allonge), faktura zakupu danej winiety oraz kopia dowodu rejestracyjnego.
Zachowaj dolną część winiety
Folia nośna z numerem seryjnym jest dowodem zakupu. W przypadku pęknięcia przedniej szyby, np. z powodu odprysku kamienia, służy ona wraz ze starą winietą jako wzór do zwrotu kosztów winiety. Wnioski o wymianę winiety są przyjmowane we wszystkich punktach serwisowych ÖAMTC. Członkowie klubu otrzymują nową winietę bezpłatnie. W przypadku osób niezrzeszonych pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 10 euro.
Jak usunąć nieważną winietę?
Aktualna winieta jest zawsze ważna do końca stycznia następnego roku. Następnie powinieneś ją usunąć. Na przedniej szybie nie powinny znajdować się jednocześnie więcej niż dwie winiety austriackie.
Aby usunąć zbędną naklejkę, wyczyść przednią szybę w miejscu przyklejonej winiety. Następnie podważ jeden róg winiety paznokciem i usuń ją. Ewentualnie dobrze zwilż pozostałości kleju, pozostaw na chwilę i zetrzyj wilgotną ściereczką/gąbką (klej jest rozpuszczalny w wodzie).
Uwaga: W zimie nie należy usuwać winiety z zimnej, zamarzniętej przedniej szyby! Najpierw ogrzej przednią szybę do normalnej temperatury za pomocą ciepłego nawiewu.
Czego nie wolno robić z austriackimi winietami?
Specjalne folie, przyssawki lub taśmy samoprzylepne, które uniemożliwiają bezpośredni kontakt winiety z przednią szybą, są niedozwolone. Jeśli winieta została naruszona, obowiązuje mandat w wysokości 240 euro dla samochodów i 130 euro dla motocykli.
Niezamocowane winiety i nieperforowane winiety czasowe (winiety 2-miesięczne, winiety 10-dniowe) są nieważne. Jeśli zostaniesz przyłapany, grozi Ci grzywna
W przypadku pojazdów z próbnymi lub przenośnymi tablicami rejestracyjnymi (niebieskie, czerwone i zielone tablice rejestracyjne) należy nakleić winietę roczną lub 10-dniową. Winietę 2-miesięczną (perforowaną) można natomiast nosić przy sobie zamiast naklejania. Jeśli jednak pojazd parkuje w miejscu obsługi podróżnych przy autostradzie, winieta musi pozostać widoczna na desce rozdzielczej. Jeśli tak się nie stanie, organy ścigania założą „uchylanie się od opłat drogowych”.
Austriackie winiety – jak mocować je na motocyklach?
W przypadku motocykli winieta musi być w widoczny sposób przymocowana do części motocykla, której nie można usunąć lub której usunięcie jest trudne.
Foto: ASFiNAG