Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Historia i tradycje

Trzech Króli w Szwajcarii – święto, czy dzień pracy? Kto ma wolne?

trzech króli, święto, 6 stycznia, aktualności szwajcaria
Zdjęcie: pixabay
Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy w całej Szwajcarii. Niektóre regiony traktują jednak ten dzień na równi z niedzielą. Kto ma wolne, a kto musi iść do pracy? Sprawdzamy!

Trzech Króli to święto traktowane jako równorzędne z niedzielami zgodnie z art. 20a ust. 1 ArG w całym kantonie:

  • Ticino,
  • Gryzonia (uwaga, nie we wszystkich gminach!).

Natomiast w katonach Uri i Schwyz to święto jest prawnie uznanym dniem odpoczynku w całym kantonie.

Trzech Króli w Szwajcarii, to pierwsze z kilkunastu dni w szwajcarskim kalendarzu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy na 2025 rok. Pracując w Szwajcarii należy pamiętać, że prócz 1 sierpnia (tzw. Bundesfeiertag), zasadniczo większość dni ustawowo wolnych od pracy jest regulowana regionalnie – na poziomie kantonu, czy nawet gminy.

Trzech Króli – co to za święto?

Trzech Króli to katolickie i protestanckie święto obchodzone 6 stycznia. Dzień ten upamiętnia przybycie Trzech Króli do Betlejem, którzy odwiedzili Świętą Rodzinę i oddali cześć Jezusowi tuż po jego narodzinach. Biblijna relacja o Mędrcach znajduje się w Ewangelii Świętego Mateusza.

Historia święta w Szwajcarii

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzonym od II wieku naszej ery. Kościół zaadaptował pierwotnie pogańskie święto, ponieważ ludzie w starożytnym grecko-rzymskim Egipcie obchodzili przesilenie zimowe 6 stycznia już 2000 lat przed narodzinami Chrystusa.

Święto Trzech Króli zostało po raz pierwszy udokumentowane w Szwajcarii w 1311 roku. W północnych regionach Szwajcarii Nowy Rok obchodzi się również 6 stycznia, co wywodzi się ze zwyczajów szwabsko-lemańskich. 

Trzech Króli, a szwajcarskie zwyczaje – Dreikönigskuchen, Sternsingen

Dreikönigskuchen, czyli tradycyjne ciasto świąteczne, było znane w Szwajcarii już w XIV wieku, ale popadło w zapomnienie w XIX wieku. Tradycyjnie ciasto piecze się z małą plastikową figurką ukrytą w środku. Ten, kto ją znajdzie, zostaje „królem” na cały dzień. Pierwotnie mieszkańcy kraju umieszczali w specjale zamiast figurki fasolę. Jest to zwyczaj, który sięga tradycji rzymskich. 

Sternsingen, czyli kolędowanie również rozpowszechniło się w Szwajcarii. W przeszłości nawet nauczyciele mogli uzupełniać swoje pensje noworocznym śpiewaniem kolęd. W 1989 r. śpiewanie kolęd zostało wznowione w Szwajcarii i od tego czasu jest organizowane przez organizację missio. Dochód ze śpiewania kolęd jest przekazywany na fundusz solidarności „Kinder helfen Kindern”.

W Altendorf (kanton Schwyz) Święto Trzech Króli zapowiada karnawał (tzw.„Einschellen”), a tego dnia znane postacie karnawałowe paradują przez wioskę.

Szczególny zwyczaj przetrwał w kantonie Schwyz. Mowa o Schwyzer Greiflet, w którym magiczne elementy odgrywają ważną rolę i mają odpędzić złe zimowe duchy. W wiosce Schywz tradycyjne odbywa się Priis-Chlepfe. W Ticino „Nodada de la Befana”, tradycyjne pływanie Trzech Króli na cześć wiedźmy Befany, odbyło się po raz pierwszy w 2001 roku.

Źródło: ch / feiertage-ferien

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Szwajcarski Związek Niezależnych Konsultantów Ślubnych (VUSH) przeprowadził badanie, które przedstawia, jak wygląda ślub przeciętnej szwajcarskiej pary.

Ciąża nie zawsze jest tylko powodem do radości – szczególnie jeśli chodzi o pracę. Co może martwić

Choć pod względem wielkości alpejski kraj nie jest duży, to pod względem językowym jest jednym z najbardziej urozmaiconych

Zasada jest prosta: kto straci posadę w Szwajcarii, dostaje zasiłek. Rodzi się jednak pytanie: czy dieta przysługuje bezrobotnemu w

Zobacz jeszcze to!