Trzech Króli to święto traktowane jako równorzędne z niedzielami zgodnie z art. 20a ust. 1 ArG w całym kantonie:
- Ticino,
- Gryzonia (uwaga, nie we wszystkich gminach!).
Natomiast w katonach Uri i Schwyz to święto jest prawnie uznanym dniem odpoczynku w całym kantonie.
Trzech Króli w Szwajcarii, to pierwsze z kilkunastu dni w szwajcarskim kalendarzu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy na 2025 rok. Pracując w Szwajcarii należy pamiętać, że prócz 1 sierpnia (tzw. Bundesfeiertag), zasadniczo większość dni ustawowo wolnych od pracy jest regulowana regionalnie – na poziomie kantonu, czy nawet gminy.
Trzech Króli – co to za święto?
Trzech Króli to katolickie i protestanckie święto obchodzone 6 stycznia. Dzień ten upamiętnia przybycie Trzech Króli do Betlejem, którzy odwiedzili Świętą Rodzinę i oddali cześć Jezusowi tuż po jego narodzinach. Biblijna relacja o Mędrcach znajduje się w Ewangelii Świętego Mateusza.
Historia święta w Szwajcarii
Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzonym od II wieku naszej ery. Kościół zaadaptował pierwotnie pogańskie święto, ponieważ ludzie w starożytnym grecko-rzymskim Egipcie obchodzili przesilenie zimowe 6 stycznia już 2000 lat przed narodzinami Chrystusa.
Święto Trzech Króli zostało po raz pierwszy udokumentowane w Szwajcarii w 1311 roku. W północnych regionach Szwajcarii Nowy Rok obchodzi się również 6 stycznia, co wywodzi się ze zwyczajów szwabsko-lemańskich.
Trzech Króli, a szwajcarskie zwyczaje – Dreikönigskuchen, Sternsingen
Dreikönigskuchen, czyli tradycyjne ciasto świąteczne, było znane w Szwajcarii już w XIV wieku, ale popadło w zapomnienie w XIX wieku. Tradycyjnie ciasto piecze się z małą plastikową figurką ukrytą w środku. Ten, kto ją znajdzie, zostaje „królem” na cały dzień. Pierwotnie mieszkańcy kraju umieszczali w specjale zamiast figurki fasolę. Jest to zwyczaj, który sięga tradycji rzymskich.
Sternsingen, czyli kolędowanie również rozpowszechniło się w Szwajcarii. W przeszłości nawet nauczyciele mogli uzupełniać swoje pensje noworocznym śpiewaniem kolęd. W 1989 r. śpiewanie kolęd zostało wznowione w Szwajcarii i od tego czasu jest organizowane przez organizację missio. Dochód ze śpiewania kolęd jest przekazywany na fundusz solidarności „Kinder helfen Kindern”.
W Altendorf (kanton Schwyz) Święto Trzech Króli zapowiada karnawał (tzw.„Einschellen”), a tego dnia znane postacie karnawałowe paradują przez wioskę.
Szczególny zwyczaj przetrwał w kantonie Schwyz. Mowa o Schwyzer Greiflet, w którym magiczne elementy odgrywają ważną rolę i mają odpędzić złe zimowe duchy. W wiosce Schywz tradycyjne odbywa się Priis-Chlepfe. W Ticino „Nodada de la Befana”, tradycyjne pływanie Trzech Króli na cześć wiedźmy Befany, odbyło się po raz pierwszy w 2001 roku.
Źródło: ch / feiertage-ferien