Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Stanowcze kroki wiedeńskiego ratusza

Wiedeń odbiera pierwszy budynek nieuczciwym spekulantom

spekulanci, mieszkanie, zapuszczone bloki, zapuszczone kamienice, najemcy, wynajmujący
Foto: Freepik
Wiedeńska walka z rekinami czynszowymi okazuje się skuteczna: pierwszy budynek trafił pod zarząd komisaryczny, a kolejne mają podzielić jego los. Model biznesowy spekulantów w mieście zaczyna się chwiać.

Kampania rozpoczęta przez ratusz na początku listopada przeciwko wynajmującym mieszkania w fatalnym stanie w Wiedniu przynosi pierwsze owoce. Właściciele budynku przy Salzachstraße 46 w Brigittenau nie mają już nic do powiedzenia. 

Miejska organizacja wspierająca najemców walczyła w sądzie o wyznaczenie syndyka. Ten ma przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne po tym, jak właściciel zignorował prośby o ich wykonanie.

Strach i przerażenie wśród rekinów czynszowych

Chodzi jednak nie tylko o przywrócenie humanitarnych warunków w budynku. Miasto wykorzystuje również prawo najmu jako dźwignię do przykręcenia śruby spekulantom tam, gdzie najbardziej boli: w sferze pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ niezbędne prace opłaca się z czynszów, które są teraz trafiają bezpośrednio do zarządcy komisarycznego. Na tym jednak nie koniec. Takie podejście spowodowało, że nieuczciwi spekulanci tracą finansowe wsparcie.

Banki, które do tej pory angażowały się w ten proceder, już zaczynają wycofywać się ze współpracy ze swoimi „podejrzanymi” klientami. W końcu tam, gdzie nie ma dochodów z wynajmu, prędzej czy później nie będzie już spłaty kredytu.

„Teraz jest ruch”

Publiczne wypowiedzenie wojny w listopadzie, skupienie się na procesach o największych szansach i celowo głośne podsycanie początkowych sukcesów – wszystko to jest również częścią strategii odstraszania w walce ze spekulantami. A ta najwyraźniej działa. „Czarne owce” wśród właścicieli wiedeńskich mieszkań często nawet nie odpowiadały na listy z miasta w przeszłości, ale teraz „sprawy zaczynają nabierać tempa”, czytamy na łamach gazety Krone.

Kolejne pozwy już w przygotowaniu

Pierwsze sukcesy osiągnięto również w sprawie dotyczącej Othmargasse 42/44, również w Brigittenau. Christian Bartok, z Wiener Mieterhilfe, szacuje, że kolejna partia pozwów „trafi na stoły sędziów do końca roku”. Nie obawia się natomiast, że kampania zaszkodzi całemu segmentowi taniego wynajmu, a tym samym całemu wiedeńskiemu rynkowi mieszkaniowemu: „Prawo najmu umożliwia utrzymanie domu i godne życie w tym samym czasie. Żaden właściciel bloku nie musi głodować”.

Źródło: krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!