Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Bezrobotni wychodzą lepiej niż zatrudnieni?

Czynsz w miastach takich jak Monachium czy Düsseldorf przekracza możliwości finansowe osób otrzymujących średnie wynagrodzenie. Tym, którzy pracują za płacę minimalną, na koniec miesiąca nie starcza na podstawowe zakupy. A jak wypadają bezrobotni?

Osobom o niskich zarobkach zamieszkującym w zachodnich aglomeracjach Niemiec wynagrodzenie nie starcza na przeżycie – wszystko za sprawą bardzo wysokiego czynszu. Praca na pełnym etacie za płacę minimalną, czyli 8,50 euro za godzinę, nie starcza nawet na opłacenie mieszkania i wyżywienie.

Jak wynika z informacji zebranych przez rząd, osoby pracujące 37,7 godzin w tygodniu za płacę minimalną otrzymują miesięcznie 1388,62 euro brutto. Na rękę zostaje 1040,27 euro, które mają starczyć na pokrycie kosztów utrzymania.

Tymczasem średnie minimum egzystencjalne wynosi w Niemczech 1053 euro – tym samym przekracza wartość wynagrodzenia o 13 euro. Składa się na nie podstawa Hartz IV w wysokości 404 euro, koszty mieszkania, na które przypada 349 euro oraz kwota wolna od podatku osób zatrudnionych – 300 euro.

Z raportu wynika, że w niektórych miastach luka jest jeszcze większa. Samodzielnemu świadczeniobiorcy zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV w Monachium przysługuje dodatek mieszkaniowy w wysokości 492 euro. Kwota jest zatem o 156 euro wyższa niż pieniądze zarobione z pracy dorywczej za płacę minimalną. W Düsseldorfie bezrobotny otrzymuje 395 euro – to wciąż o 46 euro więcej niż wypłata.

Dla lewicowego polityka Klausa Ernsta wysokie stawki czynszu obciążające osoby o niskich zarobkach są znakiem, że płaca minimalna powinna zostać podniesiona. Przewodniczący Niemieckiego Instytutu ds. Badań Gospodarki (DIW) twierdzi, że podwyższenie płacy minimalnej nie jest rozwiązaniem – lepszą opcją byłoby obniżenie składek socjalnych. 

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.