Wszyscy się tym interesują, ale mało kto o tym mówi. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a konkretnie wynagrodzenie. Atrakcyjna pensja ma kluczowe znaczenie zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i pracodawców.
„Większość osób poszukujących pracy wymienia je jako najważniejsze kryterium, choć nie tylko kwota jest decydująca: to, jak przejrzyście firmy podchodzą do tego tematu, wpływa na atrakcyjność pracodawców. Jest to kluczowy czynnik zbliżający do siebie osoby poszukujące pracy i firmy” – mówi Nikolai Dürhammer, szef Stepstone Austria & Switzerland.
UE wymaga transparentnych wynagrodzeń
Firmy są również bardziej niż kiedykolwiek zaniepokojone tematem tabu numer jeden, ponieważ dyrektywa UE w sprawie przejrzystości wynagrodzeń musi zostać transponowana do prawa krajowego do 2026 roku.
„Maksymalizacja przejrzystości wynagrodzeń jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku. Dzięki raportowi płacowemu wspieramy pracodawców, dając im wgląd w aktualny krajobraz wynagrodzeń w Austrii. Jednocześnie oferuje on osobom poszukującym pracy możliwość lepszej oceny swojej wartości rynkowej”, wyjaśnia Dürhammer.
Pracownicy zarabiają w Austrii średnio 55.000 euro rocznie
55.000 euro rocznie, w tym 13. i 14. pensja, a także wszelkie premie i prowizje – czyli około 3900 euro brutto miesięcznie przy 14 pensjach – to aktualna mediana dochodów austriackiego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin.
Oznacza to, że połowa wynagrodzeń jest od niej niższa, a druga połowa wyższa. Stepstone przeanalizowało ponad 57.000 danych dotyczących wynagrodzeń. Badanie jest reprezentatywne dla populacji pracującej na poziomie federalnym i krajowym. Uwzględniono w nim kryteria wieku, płci, wykształcenia wyższego i sektora gospodarki.
Ile trzeba zarabiać w Austrii, aby zaliczać się do grona najlepiej wynagradzanych?
Od 71.000 euro brutto rocznie można zaliczyć się do czołowych 25% pod względem wynagrodzenia. Odpowiada to 5.215 euro brutto miesięcznie przy 14 pensjach. 25% pełnoetatowych pracowników w Austrii zarabia więcej niż 71.000 euro rocznie, a 75% mniej.
To, czy można zaliczyć się do grona najlepiej zarabiających, zależy od wielu czynników. Odpowiedzialność za zarządzanie, wykształcenie, branża, region i płeć wpływają na poziom wynagrodzeń.
Kobiety w Austrii zarabiają o 12,5% mniej
W porównaniu z mężczyzną, kobieta zatrudniona w pełnym wymiarze godzin w Austrii zarobi średnio 7.100 euro brutto mniej. Około połowę tej kwoty można tłumaczyć różnicami w wynagrodzeniach w zależności od branży, wielkości firmy, kraju związkowego, wieku, wykształcenia, doświadczenia zawodowego i odpowiedzialności kierowniczej.
Kobiety zarabiają mniej, na przykład dlatego, że pracują na gorzej płatnych stanowiskach i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze. Większego udziału w kwocie 3.650 euro nie można jednak wyjaśnić cechami statycznymi. Ta skorygowana różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosi obecnie -6,3%.
Sektory i zawody w Austrii z najwyższymi płacami
Lekarze mogą się pochwalić najwyższą medianę wynagrodzeń. Według raportu płacowego na 2025 rok lekarze zarabiają średnio 109.750 euro. Na drugim miejscu znajdują się osoby na stanowiskach kierowniczych (72.750 euro), a następnie bankowość, finanse i ubezpieczenia (70.250 euro).
Pracownicy sprzątający (36.750 euro), zatrudnieni w branży gastronomicznej (43.000 euro) oraz w handlu hurtowym i detalicznym (43.000 euro) plasują się w tyle w zestawieniu wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych.
Im większa firma, tym wyższe wynagrodzenie
Wynagrodzenia rosną wraz ze wzrostem liczby pracowników. W dużych firmach zatrudniających ponad 5000 pracowników mediana wynagrodzenia brutto wynosi 63.750 euro. Pracownicy u pracodawców zatrudniających do 50 pracowników zarabiają 51.000 euro.
W porównaniu sektorowym, banki płacą najwyższe wynagrodzenia, a mediana wynagrodzenia brutto wynosi 71.750 euro. Kolejne miejsca zajmują IT i Internet (69.000 euro) oraz przemysł farmaceutyczny (68.500 euro).
W pierwszej piątce znalazły się również branże chemiczna i przetwórstwa ropy naftowej (68.000 euro) oraz inżynierii mechanicznej i instalacji (66.750 euro).
Kolejne miejsca zajmują branża hotelarska, restauracyjna i cateringowa (43.000 euro), rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i ogrodnictwo (47.000 euro) oraz branża rekreacyjna, turystyczna, kulturalna i sportowa (50.000 euro).
Wiedeń z najwyższymi wynagrodzeniami
Na poziomie kraju związkowego najlepsze perspektywy finansowe mają Wiedeń (59.000 euro) i Vorarlberg (56.750 euro).
Na poziomie stolic krajów związkowych Linz wyprzedza Bregenz z najwyższą medianą dochodów wynoszącą 59.500 euro (w zaokrągleniu).
Odpowiedzialność i wykształcenie najważniejszymi czynnikami wpływającymi na zarobki
Akademicy zarabiają znacznie więcej niż osoby bez wyższego wykształcenia (52.250 euro). Osoby zarządzające zespołem zarabiają medianę wynagrodzenia brutto w wysokości 63. 000 euro. Bez odpowiedzialności za personel liczba ta wynosi 52.000 euro.
Doświadczenie zawodowe ma także pozytywny wpływ na wynagrodzenie. Osoby rozpoczynające karierę z mniej niż rocznym doświadczeniem zawodowym zarabiają 45.000 euro. Po sześciu latach wynagrodzenie to wzrasta do 55.750 euro.
Źródło: oe24