Wyższy próg dla małych przedsiębiorców
Wcześniej odpowiedni próg dla rozporządzenia w sprawie małych przedsiębiorstw (tzw. Kleinunternehmerregelung) w Austrii wynosił 35 000 euro netto rocznie. Odpowiada to limitowi 42 000 euro brutto przy założonym zobowiązaniu podatkowym i stawce podatku w wysokości 20%. Limit ten można było przekroczyć raz w ciągu pięciu lat o maksymalnie 15%.
Władze podniosły próg do 55 000 euro brutto. Obliczanie progu obrotów z założonym zobowiązaniem z tytułu podatku VAT nie będzie już miało zastosowania. Pod uwagę będą brane obroty z bieżącego i poprzedniego roku.
Nowe zasady przekraczania limitu
Dotychczas przekroczenie limitu obrotów oznaczało, że zwolnienie z podatku za cały rok anulowano z mocą wsteczną. Stanowiło to szczególny problem w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Podatek VAT nie mógł być już fakturowany z mocą wsteczną, a zatem musiał być ponoszony przez samą spółkę.
Nowe rozporządzenie przewiduje, że zwolnienie przestaje obowiązywać dopiero po przekroczeniu progu obrotów. Wcześniej zrealizowana sprzedaż małych przedsiębiorstw pozostaje wolna od podatku.
Poprzedni limit tolerancji w wysokości 15% zastąpiło nowe rozporządzenie. Zwolnienie pozostanie w mocy do końca roku, jeśli limit zostanie przekroczony o nie więcej niż 10%. Dopiero w kolejnym roku podatek VAT stanie się wymagalny. Jeśli przekroczony się limit o więcej niż 10%, obowiązek podatkowy VAT zadziała natychmiast, ale tylko dla kwoty powyżej limitu i dla wszystkich kolejnych sprzedaży.
Rozszerzenie na małe przedsiębiorstwa z innych krajów UE
Do tej pory przepisy dotyczące małych firm ograniczały się do firm z siedzibą w Austrii. Teraz firmy z innych krajów UE również będą mogły korzystać z tego zwolnienia, jeśli spełnią określone warunki:
- roczny obrót w całej Unii nie przekroczył progu 100 000 euro w poprzednim roku kalendarzowym i nie przekroczył go jeszcze w bieżącym roku, a także
- obrót w danym państwie członkowskim nie może przekroczyć ustalonego tam progu dla małych przedsiębiorstw oraz
- wniosek o zwolnienie trzeba złożyć w kraju zamieszkania.
W przypadku przekroczenia ogólno unijnego progu 100 000 euro, transgraniczne zwolnienie dla małych przedsiębiorstw kończy się wraz z obrotem przekraczającym ten limit. Po złożeniu wniosku spółka otrzymuje specjalny numer identyfikacyjny VAT z przyrostkiem „-EX” (EX-ID), który identyfikuje ją jako małe przedsiębiorstwo.
Źródło: wko