„Wycięcie magnolii byłoby najgorszym scenariuszem”

Bazylea walczy z bezmyślnymi influencerami. Wspinali się na kwitnące drzewa

magnolie, kościół, kościół św. Pawła, Bazylea, magnolie w Bazylei, szwajcaria, aktualności, aktualności Szwajcaria,
Foto: facebook / Umwelt Basel
Kwitnące magnolie w pobliżu kościoła św. Pawła w Bazylei są hotspotem fotograficznym. Po tym, jak kilku influencerów wspięło się na drzewa, kościół i służby miejskie podejmują działania. 

Influencerzy dla zdjęcia wspinali się na kwitnące drzewa

„Oczywiście, to wspaniałe, że ludzie tak bardzo lubią magnolie rosnące na naszym terenie”, mówi David Rossel, kierownik kościoła. Zdecydowana większość z nich również dba o przyrodę, „ale zawsze są osoby, które nie zachowują się właściwie i utrudniają sytuację wszystkim”. 

To stwierdzenie to odnosi się do osób, które niszczą naturę w pogoni za najpiękniejszym wiosennym zdjęciem. Według portalu Nau.ch, kilku influencerów niedawno wspięło się na piękne, ale kruche drzewa magnolii przed kościołem.

Emanuel Trueb, dyrektor Ogrodów Miejski w Bazylei-Mieście, dodaje: „Są też piękne magnolie na Peter Rot-Strasse i przy bramie St. Alban. Problem dotyczy nie tylko kościoła św. Pawła, ale też drzew w tych miejscach”.

Znaki stoją już od roku

W porozumieniu z zielenią miejską kościół już rok temu umieścił dwa znaki w ogrodzie, które są skierowane m.in. do „amatorów wspinaczki”. Ogłosił również zakaz wchodzenia na drzewa na swojej stronie internetowej. Stało się to po tym, jak grupa rosyjskich influencerów wzięła na cel magnolię. 

„W tym roku już słyszeliśmy, że kilka osób oderwało i zerwało gałęzie oraz kwiaty w celu zrobienia zdjęcia. Takie zachowanie świadczy o braku szacunku dla rośliny”, mówi Rossel. Być może bariery językowe lub inne znaczenie kulturowe magnolii również przyczyniają się do lekceważenia znaków.

Magnolie mają ponad 100 lat

„Nasze drzewa mają ponad 100 lat”, wyjaśnia Rossel. „Chcemy, aby magnolie pozostały zdrowe tak długo, jak to możliwe”. Jeśli jednak ludzie wspinają się na nie i odrywają małe pamiątki, może to prowadzić do pęknięć. „Niektórzy ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że magnolie nie są tak stabilne, jak inne drzewa”. 

„Każde pęknięcie może prowadzić do tego, że proces zarastania przestanie być wystarczający”, kontynuuje Rossel. Jeśli wtedy dojdzie do ataku grzybów, całe drzewo zostanie dotknięte i będzie musiało zostać ścięte: „To byłby najgorszy scenariusz”. Trueb dodaje: „W szczególności stare drewno magnolii ma wyjątkowo długi czas gojenia się ran w porównaniu do innych drzew”. Zagojenie się zranionego obszaru może zająć całe lata.

Z tego powodu zieleń miejska zamierza podjąć dalsze działania, jeśli problem będzie się utrzymywał. „Jeżeli w przyszłym roku ponownie zaobserwujemy to samo zjawisko, tymczasowo postawimy drewniany płot pod magnoliami podczas krótkiego okresu kwitnienia”.

Źródło: Nau / 20min

Foto: facebook / Umwelt Basel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!