Takie wnioski to efekt dwuletniej analizy przeprowadzonej przez Wyższą Szkołę Nauk Stosowanych w Zurychu (ZHAW), której partnerem była fundacja prewencyjna ubezpieczyciela Axa. Celem badania było poznanie przyczyn, dla których młodzi ludzie tak chętnie sięgają po elektryczne hulajnogi właśnie nocą.
Decyzje podejmowane pod wpływem chwili i rówieśników
Według badania, większość młodych kierujących zna obowiązujące w Szwajcarii przepisy i jest świadoma ryzyka. Mimo to o wyborze hulajnogi decyduje zazwyczaj konkretna sytuacja, a nie wiedza czy rozwaga.
Do głównych powodów zaliczają się m.in. zbyt długie oczekiwanie na transport publiczny, konieczność pokonania większych odległości pieszo lub łatwa dostępność urządzenia.
Decyzja o jeździe zapada więc impulsywnie, z potrzeby szybkiego przemieszczenia się, a nie w oparciu o zasady bezpieczeństwa.
Na decyzje młodych osób wpływa również ich otoczenie. Osoby podróżujące z grupą, która preferuje transport publiczny, rzadziej sięgają po e-hulajnogi. Natomiast jeśli znajomi wybierają jednoślady, wzrasta prawdopodobieństwo, że dana osoba również zdecyduje się na taki środek transportu.
Wypadki z udziałem hulajnóg, a podejście do prewencji w Szwajcarii
Eksperci ZHAW i Axa wskazują, że działania zapobiegające wypadkom powinny skupić się nie na egzekwowaniu przepisów, lecz na ułatwianiu bezpiecznych decyzji komunikacyjnych. Zamiast ogólnej edukacji o ryzyku, rekomenduje się wpływanie na sytuacje decyzyjne jeszcze przed wyjściem z domu.
Z badań wynika, że osoby, które zaplanują powrót do domu jeszcze w trzeźwym stanie, rzadziej podejmują ryzykowne decyzje pod wpływem chwili czy alkoholu. Kluczowe jest zatem świadome planowanie mobilności jeszcze przed rozpoczęciem wieczornego wyjścia.
Źródło: Blick
Foto: Pixabay