Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Fala upałów

Upały w Austrii: Czy pracownicy mają prawo do Hitzefrei?

aktualności Austria, austria, hitzefrei, hitzefrei austria, hitzefrei w austrii, praca w upale, wolne od upałów, wolne od upałów w austrii, zasady pracy w upałach,
Zdjęcie: freepik
Austria zmaga się z falą upałów, ale wciąż brakuje ogólnokrajowych przepisów regulujących przerwy w pracy przy wysokich temperaturach. Pracownicy – zarówno na budowach, jak i w biurach – są zdani na decyzje pracodawców. Choć możliwe są wyjątki, na przykład w sektorze budowlanym, to „hitzefrei” nie jest w Austrii standardem. Dla porównania, we Włoszech wprowadzono już obowiązkowe przerwy dla pracowników fizycznych w najgorętszych godzinach dnia.

W Austrii nie obowiązują obecnie żadne ogólnokrajowe regulacje dotyczące Hitzefrei – ani na budowach, ani w biurach. Nie istnieje też żadne prawo, które przyznawałoby pracownikom uprawnienie do opuszczenia miejsca pracy w przypadku upału.

Przerwa na budowie tylko za zgodą pracodawcy

Wyjątek stanowią pracownicy budowlani. Zgodnie z austriacką ustawą, praca na zewnątrz może zostać przerwana, jeśli temperatura przekroczy 32,5°C. Ostateczna decyzja należy jednak do pracodawcy.

W przypadku ogłoszenia „Hitzefrei” pracownikom wypłaca się 60% stawki godzinowej (tzw. „Sechziger”). Koszty te, wraz z 30-procentowym ryczałtem, są następnie refundowane przez Kasę Urlopową Pracowników Budowlanych (BUAK), ponieważ temperatury powyżej 32,5°C uznawane są za niekorzystne warunki pogodowe (Schlechtwetter).

Klimatyzacja i wentylatory zamiast wolnego

Dla pozostałych branż nie istnieją jednolite przepisy dotyczące przerwania pracy podczas upałów. Zgodnie z zaleceniami Izby Pracowniczej (AK), pracodawcy muszą jednak zapewnić odpowiednie warunki temperaturowe. Wymagana jest dostępność środków chłodzących – takich jak wentylacja, klimatyzacja, wentylatory lub napoje.

W biurach, gdzie praca wiąże się z niskim wysiłkiem fizycznym, temperatura powinna wynosić od 19 do 25°C. W przypadku klimatyzacji nie należy przekraczać górnej granicy 25°C. Jeśli brak jest systemu chłodzenia, pracodawca powinien zastosować inne środki: zaciemnienie pomieszczeń, wietrzenie nocne lub wentylatory.

Pracodawca może także zdecydować o wcześniejszym zakończeniu dnia pracy lub udzieleniu zwolnienia. Nie istnieje jednak żadne prawo, które przyznawałoby pracownikowi jednostronne prawo do opuszczenia stanowiska pracy z powodu upałów.

Hitzefrei mają konie, a nie ludzie

Na obowiązkowe „hitzefrei” mogą natomiast liczyć konie ciągnące dorożki w Wiedniu. Zgodnie z miejskim rozporządzeniem, od temperatury 35°C nie wolno już ich wykorzystywać do pracy.

Źródło: puls24
Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Mróz i skrzypiący śnieg pod buty mają również swoich wielbicieli. Jednym z uwielbianych sportów zimowych jest jazda na

Czy w Austrii obowiązuje prędkość maksymalna na autostradach? Jak szybko można jeździć po innych częściach kraju? Kiedy można

Wysokość Klimabonus w Austrii zależy nie tylko od miejsca zamieszkania. Liczba 183 również określa, czy i ile ktoś otrzyma dodatku

10 i 11 listopada pierwsi mieszkańcy i turyści będą mogli poczuć magię świąt. Blisko połowa z 17 jarmarków

Zobacz jeszcze to!