Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Własna firma – tych błędów można uniknąć (Austria)

Z pozoru wydaje się, że wystarczy dobry pomysł zawierający unikalne cechy i w mig rodzi się pomysł na założenie nowej firmy, która według zakładającego ją ma „hulać”. Niestety, nie jest to takie proste, by była w dobrej kondycji. Kłopot polega na tym, iż czasem ten właśnie unikatowy pomysł nie wystarczy, by utrzymać przedsiębiorstwo na rynku.

Przede wszystkim zaś przez różne błędy popełnione już na początku realizacji planów związanych z założeniem firmy, które mogą doprowadzić do tego, iż dane przedsięwzięcie szybko upadnie. Potwierdzają to eksperci, z badań których wynika, że statystycznie co druga osoba zakładająca własną działalność rezygnuje z niej najpóźniej pięć lat po jej rozpoczęciu. Co zatem zrobić, by tego uniknąć? Przede wszystkim dobrze wszystko zaplanować, gdyż szczegółowy i precyzyjny plan pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia potencjalnych pomyłek i trudności związanych z prowadzeniem i rozwojem firmy.

Analiza rynkowa oraz analiza czynników związanych z lokalizacją przedsiębiorstwa

By móc wejść na rynek i utrzymać się „na powierzchni”, założyciel firmy powinien być w 100 procentach przekonany, iż istnieje wystarczające zapotrzebowanie na jego produkty bądź usługi. Wielu młodych przedsiębiorców może zatem oszczędzić na czasie i wydatkach. Warunek? Inwestycja w analizę rynkową. Z powodu braku zorientowania lub obserwacji rynku wielu właścicieli firm od samego początku zbyt wysoko ocenia swoje szanse na sukces, a co za tym idzie – liczbę potencjalnych klientów. Dlatego już biznesplan powinien zawierać analizę rynkową, na podstawie której można by realnie ocenić wielkość rynku, a także popyt na produkty lub usługi firmy. Przy okazji przedsiębiorca uzyska informacje o wzroście, dynamice oraz potencjale rynkowym. Ową analizę może wykorzystać również do zidentyfikowania trudności związanych z wejściem na rynek oraz do oceny konkurencji i własnej konkurencyjności. Wielu założycieli firm lekceważy także analizę lokalizacji. Pamiętajmy również, że w dzisiejszej Europie dla osób władających wieloma językami pojawia się możliwość otwierania własnych firm w innych krajach.

Ważne czynniki

Wyróżnia się dwie grupy czynników, które należy wziąć pod uwagę – twarde i miękkie. Do pierwszej grupy należą subwencje, podatki, opłaty, rynek zbytu, dostępność zasobów lub surowców, infrastruktura oraz dostępna powierzchnia. Wszystko to wpływa na atrakcyjność lokalizacji. Czynniki należące do drugiej grupy są subiektywne. Zalicza się do niej bowiem np. dostępne kontakty branżowe, rozwój techniczny i technologiczny, wizerunek regionu oraz dostępność i wykształcenie potencjalnych pracowników. Jednakże w czasach topniejących granic komunikacji wielu nie przywiązuje wagi do umiejscowienia swojej siedziby. Jest to oczywiście błędne myślenie. Firmy powinny lokować się tam, gdzie istnieje możliwość wymiany informacji oraz doświadczeń z firmami z tej samej branży lub możliwość współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami. W ten sposób nowo pozyskane doświadczenia i informacje przełożą się na lepszą jakość oferowanych usług bądź produktów. Dodatkowo umiejscowienie zakładu powinno gwarantować jego pracownikom pożądane przez nich możliwości rozwoju. Należy zatem pamiętać, iż wybór lokalizacji pod siedzibę powinien zostać równie dobrze przemyślany i zaplanowany co działalność danej firmy.

Wiedza z zakresu ekonomiki przedsiębiorstwa – konieczna i bezcenna

Brak wiadomości z zakresu ekonomiki i działania przedsiębiorstwa jest częstym powodem jego upadku. Nie wystarczy tu bowiem sama smykałka do interesów. Podczas prowadzenia własnej działalności przedsiębiorca jest zmuszony do nadania ponoszonym przez niego kosztom struktury, która umożliwi mu kalkulowanie. Dlatego też przewidywany obrót nie powinien opierać się na ogólnikowych szacunkach. Osoba stojąca na czele firmy powinna oszacować go na podstawie wartości związanych właśnie z wcześniej wspomnianą ekonomiką przedsiębiorstwa. Nierealne szacunki mogą bowiem pchnąć je bardzo szybko na egzystencjalną krawędź wytrzymałości. Podobnie jest z cenami. Przy ich kształtowaniu nie należy się dopasowywać do konkurencji. Ustalając ceny, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość firmy, struktura, koszty jej utrzymania, liczba pracowników, obecność oraz ukierunkowanie na docelowych odbiorców usług bądź produktów. Pokrycie kosztów będzie zatem w wielu przypadkach dominującym celem początkującego przedsiębiorcy. Kluczową rolę odgrywa tu również wiedza z zakresu przepisów podatkowych, zagadnień personalnych i prawnych (zwłaszcza jeśli chodzi o zawieranie umów). Jeśli właściciel firmy ową wiedzę musi ściągnąć z zewnątrz, na pewno narazi się na koszty, a właśnie takowe obciążenia finansowe są często lekceważone przy planowaniu finansowym, co skutkuje deficytem środków finansowych.

Nakłady finansowe oraz zobowiązania

Kolejnym ważnym punktem są zatem nakłady finansowe. Już same koszty zakupu potrzebnego wyposażenia oraz niezbędne środki operacyjne to często sumy niebotycznie wysokie. Przedsiębiorcy nie przykładają również wagi do obciążeń finansowych związanych ze spłatą bądź zaciągnięciem kredytu. Do tego dochodzi fakt, iż przedsiębiorcy wydają zazwyczaj o wiele więcej pieniędzy, niż jest to konieczne. W głównej mierze dotyczy to wyboru biura. Nie musi ono przecież być już od samego początku ogromne i położone w najbogatszej dzielnicy. W wielu przypadkach wystarczy przecież małe pomieszczenie lub biuro we własnym domu. Firmę mogą również dodatkowo obciążyć nie spłacone wierzytelności. Odnosi się to do sytuacji, w której założyciel nie ma odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, przez co finansowanie przedsiębiorstwa odbywa się przez bank i kredyty. Nowo założone przedsiębiorstwo zazwyczaj początkowo nie przynosi żadnych zysków, a co więcej – generuje straty; dodając do tego brak płynności i zobowiązania finansowe właścicieli – firmie może grozić szybka upadłość. Potwierdzają to badania, z których wynika, że 60 procent nowych firm bankrutuje z powodu nie spłacanych wierzytelności.

Filozofia firmy i marketing

Zły dobór pracowników oraz brak wyraźnej filozofii wewnątrz firmy to gwarant porażki. Z tego też powodu założyciele firm powinni ostrożnie tworzyć zespół pracowników. Załoga powinna pasować do siebie i do firmy pod względem fachowej wiedzy, jak i charakteru. Do efektywnej współpracy i jej efektów jest potrzebna harmonia w zespole, ale i wyraźny kierunek i sposób prowadzenia biznesu przez właścicieli. Powinni oni konsekwentnie propagować ją zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Jej motyw przewodni powinien być zgodny z wizją prowadzenia firmy oraz reprezentować cele, zasady i wartości jej właścicieli. Ważny jest również skuteczny marketing. Nawet jeśli usługi lub produkty są wręcz unikatowe na rynku, klienci nie dowiedzą się o tym bez odpowiednio przeprowadzonej kampanii marketingowej. Niestety w wielu przypadkach właściciele nie dostrzegają korzyści płynących z ukierunkowanego na konkretną grupę odbiorców marketingu. W dzisiejszych czasach klasyczne formy reklamy już nie wystarczają, zwłaszcza przy wejściu na rynek. Aby szybko się wybić, należy zatem wykorzystać wszystkie dostępne kanały informacyjne, znane nam portale społecznościowe i stworzyć odpowiednie warunki i struktury wewnątrz firmy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.