Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

W szczególności dla Francuzów

„Obcokrajowcom wstęp wzbroniony”. Decyzja rozpętała burzę w Szwajcarii

Zakaz wstępu na basen w Pruntrut, Puntrut, odkryty basen, Zakaz wstępu, kąpielisko w Pruntrut, basen, basen w Pruntrut, Szwajcaria, aktualności, aktualności Szwajcaria,
Zdjęcie: freepik
Gmina Puntrut zakazała mieszkańcom spoza Szwajcarii wstępu na odkryty basen. Decyzja ta jest skierowana w szczególności do gości z Francji. Rada gminy uzasadnia takie działanie tym, że miała z nimi złe doświadczenia. Zakaz wstępu obowiązuje do końca sierpnia. 

W ostatnich tygodniach na kąpielisku w Pruntrut doszło do serii incydentów z udziałem przyjezdnych z Francji. Od początku sezonu letniego około 20 osób objęto zakazem wstępu z powodu niestosownego zachowania. Jak informują lokalne władze, były to w przeważającej mierze osoby z pobliskiej Francji.

Zgłaszano przypadki molestowania – zwłaszcza kobiet – oraz groźby. Skargi dotyczyły także braku uprzejmości, łamania regulaminu basenu i kąpieli w bieliźnie. Punktem krytycznym stał się atak jednego z agresywnych gości na członka personelu ochrony. To wydarzenie przesądziło o wprowadzeniu zakazu.

Nowe zasady wstępu na basen

Zgodnie z decyzją gminy, wejście na teren basenu uzyskają wyłącznie osoby posiadające szwajcarskie obywatelstwo lub ważne pozwolenie na pobyt bądź pracę na terenie Szwajcarii. Weryfikacja dokumentów ma być przeprowadzana rygorystycznie. Władze podkreślają, że chodzi wyłącznie o dobro lokalnych mieszkańców i ich komfort korzystania z publicznej infrastruktury.

Podobne ograniczenia obowiązywały już w 2020 roku, jednak wtedy tłumaczono je koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Decyzja gminy wzbudziła kontrowersje i pytania o jej zgodność z prawem. Choć rozporządzenie nie narusza szwajcarskiego prawa antyrasistowskiego – narodowość nie jest bowiem objęta ochroną w artykule 261 kodeksu karnego – to może zostać uznane za dyskryminujące i niezgodne z konstytucją.

Stanowisko władz Pruntrut

Philippe Eggertswyler, prezydent gminy Pruntrut, odrzuca zarzuty o dyskryminację. Jak zaznacza, mieszkańcy kantonu Jura finansują basen i powinni z niego w pierwszej kolejności korzystać. „Kto płaci, ten powinien mieć dostęp do usługi. Mieszkańcy muszą też czuć się bezpiecznie” – podkreśla Eggertswyler.

Warto dodać, że kąpielisko może pomieścić do 1000 osób. Przed wprowadzeniem zakazu, limit ten osiągano już często w południe. W efekcie lokalni mieszkańcy nie mogli korzystać z basenu. Zakaz ma temu zapobiec. Decyzja Pruntrut odbiła się szerokim echem w mediach szwajcarskich i francuskich. 

Źródło: srf

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Winiety na 2018 rok będą koloru wiśniowego. Wraz z kolorem naklejki zmieni się także cena.

Ostatnie opady śniegu rozkręciły sezon narciarski. Miłośnicy sportów zimowych ruszyli w góry. Szwajcaria oferuje ponad 200 ośrodków narciarskich.

Zobacz jeszcze to!