Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Koniec z Hitzefrei?

Nie będzie Hitzefrei, ale rząd ma plan na upały

upał, praca, budowa, warunki pracy, praca, praca w upale
Foto: Freepik
Austriacki rząd zapowiada zmiany dotyczące pracy w upale, w tym przesunięcie godzin pracy. Minister pracy i spraw społecznych z ramienia SPÖ, Korinna Schumann, nazywa ten krok „kamieniem milowym”. Nowe przepisy mają wprowadzić obowiązkowy program działań ochronnych od 30 stopni Celsjusza, jednak bez całkowitego zwolnienia z pracy z powodu upałów.

Osoby pracujące na zewnątrz mają od 2026 roku korzystać z lepszej ochrony przed upałem. Umożliwi to rozporządzenie o ochronie przed upałami, które trafi wkrótce do konsultacji w Austrii. 

W parlamencie Schumann podkreśliła, że to ważny krok. Pracodawcy będą musieli wdrożyć plan ochrony przed upałami zawsze wtedy, gdy GeoSphere Austria wyda ostrzeżenie przed upałem co najmniej drugiego stopnia (czyli przy temperaturze od 30 do 34 stopni).

Klimatyzacja w kabinach pojazdów roboczych

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Przewidują one obowiązek wyposażenia kabin pojazdów roboczych oraz samojezdnych maszyn w systemy chłodzenia lub klimatyzację. 

Schumann przypomniała, że w kabinach potrafi panować temperatura nawet 50 stopni. Projekt zakłada okresy przejściowe na dostosowanie sprzętu. Plan ochrony przed upałami ma być dostępny dla wszystkich pracowników, zarówno w stałych miejscach pracy, jak i na budowach czy w terenie.

Praca od wczesnego rana

„Najważniejsze ma być unikanie zagrożeń”, mówi Schumann. Dlatego plan przewiduje m.in. przesunięcie godzin pracy, tak by pracownicy zaczynali już wcześnie rano. Władze Austrii chcą też zmniejszenia intensywności fizycznej pracy. Gdy nie da się tego w pełni zrealizować, trzeba będzie wdrożyć rozwiązania techniczne i organizacyjne, na przykład zacienić miejsce pracy lub przenieść je do cienia. A jeśli i to okaże się niewystarczające, konieczne będą środki indywidualne, takie jak lekkie ubrania, nakrycia głowy czy stosowanie kremów z filtrem.

„Przepisy dotyczące warunków pracy w pomieszczeniach zamkniętych już teraz zapewniają odpowiednią ochronę”, przypomina Schumann. Natomiast dotąd brakowało regulacji dla pracy na zewnątrz. Nowe rozporządzenie ma to zmienić, przynosząc jednocześnie więcej jasności pracodawcom, którzy często nie wiedzieli, jak postępować podczas fali upałów. Nowe zasady mają również ułatwić inspekcji pracy wykrywanie uchybień.

Źródło: oe24

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Z okazji Narodowego Święta Konfederacji Szwajcarskiej w kraju odbywają się przeróżne wydarzenia. Wolny dzień spędzić będzie można na brunchu, przejażdżce

Rzadko zdarza się, że przyjeżdżając na stałe do Szwajcarii mamy możliwość od razu kupić dom lub mieszkanie. W

Zobacz jeszcze to!