Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Gwiazdor i Dzieciątko z kodem pocztowym

Jak wygląda Boże Narodzenie w Szwajcarii?

Boże NArodzenie. Boże Narodzenie w szwajcarii, tradycje świąteczne w Szwajcarii, zwyczaje bożonarodzeniowe szwajcaria
Zdjęcie: pixabay
Kolorowe światełka na ulicach, policzki zaczerwienione od grzanego wina i świąteczna muzyka w sklepach i radiu. Okres Bożego Narodzenia to magiczny czas i nie bez powodu ulubione święta zarówno młodych jak i starszych. Duch Bożego Narodzenia nie zna granic i zaraża ludzi z niemal każdego kraju. Ale chociaż Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie, istnieją różne zwyczaje i tradycje, które różnią się w zależności od kraju.

Szwajcaria również ma swoje własne tradycje, które sprawiają, że Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Co musisz wiedzieć o szwajcarskich świętach Bożego Narodzenia i jak różnią się one od zwyczajów innych krajów? 

Kiedy wręczane są prezenty w Szwajcarii?

Ulubionym dniem w okresie świątecznym dla dzieci jest dzień wielkiego wręczania prezentów, kiedy to w końcu mogą je rozpakować. Nie zawsze jest to jednak ten sam dzień we wszystkich krajach. 

W Szwajcarii 25 grudnia jest oficjalnym pierwszym dniem Świąt Bożego Narodzenia, ale większość rodzin otwiera prezenty 24 grudnia, podobnie jak w Niemczech, czy Polsce, są również tacy, którzy wybierają poranek 25 grudnia na wręczanie, czy też otwieranie prezentów.

Szwajcarskie Dzieciątko z kodem pocztowym 

Nie wszędzie prezenty są dostarczane przez Świętego Mikołaja lub Gwiazdora. W Szwajcarii również nie ma zgody co do tego, kto przynosi prezenty. Zachodnia część Szwajcarii wierzy w Père Noël, czyli Mikołaja, podczas gdy reszta Szwajcarii, podąża za Dzieciątkiem. Ale to nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę, że… mieszka ono w Szwajcarii i ma szwajcarski paszport. Nazywa się Willi Würzer. Christkind jest byłym kierownikiem urzędu pocztowego w Wienacht-Tobel. 

Wienacht-Tobel to wioska w kantonie Appenzell Ausserrhoden, a Wienacht oznacza Boże Narodzenie w szwajcarskim języku niemieckim. Ponieważ Dzieciątko naturalnie pojawia się w okresie Bożego Narodzenia, szwajcarskie dzieci od dawna piszą do niego życzenia i kartki z adresem „Do Dzieciątka, 9405 Wienacht”. Christkind Willi Würzer czytał i odpowiadał na każdy list aż do przejścia na emeryturę w 2020 roku. Aby zapewnić, że ważne sprawy będą nadal załatwiane, firma rodzinna przejmuje teraz rolę Dzieciątka w Wienacht i kontynuuje tradycję.

Samichlaus i Schmutzli

Boże Narodzenie nie jest jedyną rzeczą, na którą ludzie na całym świecie czekają w okresie świątecznym. W wielu krajach 6 grudnia jest co najmniej tak samo ważny jak Boże Narodzenie. Również w Szwajcarii dzień ten obchodzony jest jako Dzień Samichlausa. Jednak zamiast św. Mikołaja i jego towarzysza Krampusa, Samichlaus przybywa tutaj ze swoim sługą. W niemiecko- i włoskojęzycznej Szwajcarii nosi on imię Schmutzli lub Butzli, podczas gdy we francuskojęzycznej Szwajcarii znany jest jako Père Fouettard. 

Gwiazdor, który pojawia się albo jako czerwono-biała postać biskupa, albo jako starzec z długą brodą i ogonem w płaszczu z kapturem, w zależności od regionu katolickiego lub reformowanego, nie przychodzi rano, jak ma to miejsce w Niemczech, ale po południu.

Jednak niegrzeczne dzieci mają szansę poprawić swoje zachowanie, recytując wiersze bożonarodzeniowe i powiedzenia. Dzięki temu otrzymują również dobre rady i drobne prezenty, takie jak mandarynki, czekoladę, pierniki lub orzechy. W wielu częściach Szwajcarii o tej porze roku odbywają się również marsze Świętego Mikołaja, takie jak „Claus-Chlöpfen” w Lenzburgu lub „Klausjagen” w Küssnacht am Rigi. 

Co podaje się na wigilijną kolację w Szwajcarii?

Boże Narodzenie to nie tylko święto miłości, ale także święto dobrego jedzenia. Nie bez powodu jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest pójście na siłownię. Oprócz wszelkiego rodzaju przysmaków, których można zakosztować na jarmarkach bożonarodzeniowych, wiele krajów ma również tradycyjny świąteczny posiłek na okres świąteczny. W Szwajcarii takowego nie ma, a każda rodzina ma własną tradycję żywieniową. Ponadto świąteczne potrawy różnią się w zależności od regionu. Ogólnie rzecz biorąc, chińskie fondue, fondue serowe, raclette, Schüfeli i baleron są popularnymi daniami w Wigilię. 

W zależności od regionu te potrawy są również zwyczajowe:

  • Szwajcaria niemieckojęzyczna: stara tradycja klasycznych pieczeni i sałatki ziemniaczanej,
  • Szwajcaria francuskojęzyczna: drób (zwłaszcza indyk, który symbolizuje bogactwo, obfitość i wspólnotę we francuskojęzycznej Szwajcarii),
  • Szwajcaria włoska: Panettone jako deser,
  • Ticino: drób (tradycyjnie kapłon, kastrowany i tuczony kogut z sosem musztardowym) i tortellini lub ravioli w bulionie jako przystawka
  • Kanton Argowia: Pastetli z mlekiem,
  • Kanton Berno: Półmisek berneński z różnymi mięsami, suszoną fasolą, kiszoną kapustą i ziemniakami.

Podczas gdy Szwajcarzy mają różne preferencje dotyczące świątecznych potraw, świąteczne ciasteczka, takie jak Mailänderli, Zimtsternli, Chräbeli, Vanillehörnli i Totenbeinli są wręcz obowiązkowe w okresie świątecznym.

Szwajcarskie tradycje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia w Szwajcarii nie różnią się zbytnio od tradycji w innych krajach. Tutaj również jest to święto rodzinne, podczas którego ludzie spędzają razem czas, śpiewają, muzykują, spacerują po jarmarkach bożonarodzeniowych i chodzą na wydarzenia przedświąteczne, takie jak koncerty adwentowe. W większości szwajcarskich domów w okresie Bożego Narodzenia znajduje się choinka. Wyjątkiem są niektóre miejsca w Tessynie, gdzie tradycyjnie na placu wiejskim znajduje się udekorowana jodła i szopka w domu. 

Jeśli chodzi o muzykowanie, nie ma typowych szwajcarskich piosenek. Kolędy są po prostu wykonywane w szwajcarskim języku niemieckim. Na przykład „Das isch de Stern vo Bethlehem” lub „’s’isch heilige Wiehnachtszyt”. 

Tak więc każdy, kto spędza Boże Narodzenie w Szwajcarii, rozpozna niektóre tradycje i pozna jeden lub dwa nowe zwyczaje świąteczne. Nie ma jednak wątpliwości, że liczne jarmarki bożonarodzeniowe, wydarzenia i tradycje w szwajcarskich miastach zapewniają niezapomniane Święta Bożego Narodzenia i mogą z łatwością nadążyć za tradycjami bożonarodzeniowymi z reszty 

Źródło: ifolor

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Chcąc uniknąć niepotrzebnego wydatku, warto pamiętać, że za nieprawidłową jazdę elektryczną hulajnogą również można zarobić mandat.

Czy pracodawca ma prawo do potrącania pieniędzy z zasiłku chorobowego na składki ubezpieczeniowe?

Rzadko zdarza się, że przyjeżdżając na stałe do Szwajcarii mamy możliwość od razu kupić dom lub mieszkanie. W

…nie Tessyn ani nie Wallis! Mała wskazówka – numer jeden zestawienia przeprowadzonego przez biuro podróży znajduje się w górach.

Zobacz jeszcze to!