Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Będzie korzystniej dla małych firm

Austria szykuje reformę abonamentu RTV. Kto nie będzie musiał płacić?

abonament orf, pilot, telewizja, abonament radiowo telewizyjny
Foto: Freepik
Austriacki rząd osiągnął porozumienie w sprawie reformy opłaty na rzecz ORF, czyli abonamentu RTV. Ta wiadomość ucieszy z pewnością właścicieli przedsiębiorstw. Po długotrwałych dyskusjach, zaplanowana reforma opłaty radiowo-telewizyjnej dla firm nareszcie zostanie wdrożona. Nowe przepisy mają na celu odciążenie licznych przedsiębiorstw, które dotąd niesłusznie były obciążane opłatami.

Nowa regulacja prawna ma na celu formalne ustanowienie dotychczasowej zasady „ulgowej”, którą stosowano w wyjątkowych przypadkach. 

Dodatkowo, w nadchodzących tygodniach będą prowadzone dalsze negocjacje dotyczące innych działań, które również mogą wpłynąć na przedsiębiorców.

Koniec z abonamentowym absurdem

Minister finansów, Markus Marterbauer, podkreśla: „Planowane zmiany w prawie dotyczącym opłaty na rzecz ORF zapewnią niezbędne wyjaśnienia, pewność prawną i sprawiedliwość opłatową”.

„Dzięki nowemu systemowi celowo odciążymy austriackie przedsiębiorstwa. Udało się stworzyć jasne, praktyczne i bezpieczne rozwiązanie prawne, które szczególnie chroni małe i średnie firmy przed nadmiernymi podwójnymi opłatami. Teraz obowiązuje zasada: jedna opłata i system, który jest praktyczny”, wyjaśnia sekretarz stanu ds. finansów, Barbara Eibinger-Miedl.

O jakiej sytuacji dokładnie mowa? Wiele firm podnosiło apele, że muszą opłacać wielokrotnie abonament. Działo się tak np. w przypadku firm sprzątających, które musiały odprowadzać abonament RTV za sprzątane budynki, mimo że wcześniej robili to ich właściciele. Reforma ma zapobiec takim sytuacjom.

Źródło: oe24
Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Ze względu na podejrzenie oszustw Niemcy wstrzymały wypłatę koronawirusowych pomocy finansowych. Już niedługo do potrzebujących przedsiębiorców znów popłynie

W tygodniach poprzedzających Wielkanoc, w austriackiej stolicy otwierają swoje podwoje jarmarki wielkanocne. Na odwiedzających czekają nie tylko małe,

Zobacz jeszcze to!