Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Od 30 czerwca spóźnione wynagrodzenie będzie kosztować!

Niewypłacenie wypłaty w określonym terminie będzie wiązało się z wypłaceniem pracownikowi odszkodowania w wysokości 40 euro. Wcześniej regulacja dotyczyła tylko stosunków pracy zawiązanych po 28 lipca 2014.

Dla każdego pracownika punktualne wypłacenie wypłaty jest bardzo ważne. Bardzo często od daty jej wpłynięcia uzależnione są inne płatności. Spóźnienia ze strony pracodawcy dają zatrudnionym prawo do żądania odszkodowania. Od 30 czerwca pracownicy będą mogli domagać się ryczałtu w wysokości 40 euro w ramach odszkodowania za spóźnioną wypłatę wynagrodzenia.

Odszkodowanie z tytułu spóźnienia wypłaty wynagrodzenia reguluje ustawa 288 Kodeksu Cywilnego (BGB). Ustęp 5 tego przepisu mówi o prawie pracownika do odszkodowania w wysokości 40 euro, niezależnie czy odniósł szkodę, czy nie. Dotychczas z prawa mogli korzystać tylko ci zatrudnieni, których stosunek pracy rozpoczął się po 28 lipca 2014.

Od 30 czerwca bieżącego roku prawo to będzie miał każdy pracownik – nawet ten, który został zatrudniony przed 28 lipca 2014. Jeżeli szkoda wyrządzona przez spóźnioną wypłatę wynagrodzenia przekracza 40 euro, pracownik może ubiegać się o wyższą kwotę odszkodowania.

Pracodawcy musza pamiętać, że wypłata odszkodowania musi zostać zaksięgowana jako wydatek operacyjny i odjęta od zysków przedsiębiorstwa, ponieważ wypłata wynagrodzenia również zalicza się do wydatków operacyjnych.

Źródło: deutsche-handwerks-zeitung.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.