Od kiedy trzeba będzie zakładać maseczki w Szwajcarii?
Szwajcaria zniosła większość obostrzeń związanych z koronawirusem, a mieszkańcy i obywatele wykazują na powrót wzmożone zainteresowanie podróżami transportem publicznym. W związku z niemożnością zachowania w każdej sytuacji bezpiecznej odległości od innych pasażerów, rosnącej liczby podróżnych oraz rosnącej liczby zakażeń, szwajcarski Bundersat zadecydował o wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek ochronnych w wszystkich środkach transportu publicznego w alpejskim kraju. W myśl nowych przepisów każda osoba powyżej 12. roku życia, która pojedzie pociągiem, tramwajem, autobusem, a także kolejką górską, linową czy łodzią musi założyć maseczkę. W myśl rozporządzenia przepisy będą obowiązywać od poniedziałku, czyli 6 lipca.
Wcześniej zasłanianie nosa i twarzy było tylko zalecane
Dotąd władze zalecały noszenie maseczek podczas godzin szczytu w środkach komunikacji publicznej. Jednak obywatele niechętnie korzystali z tego typu ochrony. W związku z nowym rozporządzeniem, zalecenie zmieni się w obowiązek. Decyzja o obowiązkowych maseczkach była konsultowana z ekspertami ds. zdrowia. Co więcej, niektóre kantony wyraziły życzenie, by Bundesrat taki obowiązek wprowadził.
Kwarantanna dla osób powracających z obszarów ryzyka
Mniej więcej od połowy czerwca liczba nowych zakażeń znów rośnie. Zdaniem Bundesratu może to mieć związek z ponownym otwarciem granic dla osób przyjeżdżających z strefy Schengen oraz innych krajów. Z tego powodu osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z obszarów ryzyka będą musiały udać się począwszy od 6. lipca na 10-dniową kwarantannę. Listę obszarów ryzyka będzie prowadzić (w momencie pisania tego artykułu jeszcze nie została opublikowana – przyp. red.) szwajcarskie ministerstwo zdrowia oraz regularnie ją aktualizować.
Osoby, które będą musiały poddać się kwarantannie zostaną o tym poinformowane w samolocie, autobusie lub na przejściu granicznym. Po wjeździe do Szwajcarii, są one zobowiązane do poinformowania o swojej obecności lokalnych władz w kantonie. Co więcej, w myśl rozporządzenia linie lotnicze oraz przewoźnicy mają odmawiać transportu osobom chorym.