A jednak! Od poniedziałku obowiązek noszenia maseczek w Szwajcarii

Decyzją szwajcarskiego Bundesratu od 6 lipca w transporcie publicznym trzeba będzie zasłaniać nos i usta. Taka decyzja jest spowodowana rosnącą liczbą zakażeń oraz wzmożonym zainteresowaniem podróżami.

Od kiedy trzeba będzie zakładać maseczki w Szwajcarii?

Szwajcaria zniosła większość obostrzeń związanych z koronawirusem, a mieszkańcy i obywatele wykazują na powrót wzmożone zainteresowanie podróżami transportem publicznym. W związku z niemożnością zachowania w każdej sytuacji bezpiecznej odległości od innych pasażerów, rosnącej liczby podróżnych oraz rosnącej liczby zakażeń, szwajcarski Bundersat zadecydował o wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek ochronnych w wszystkich środkach transportu publicznego w alpejskim kraju. W myśl nowych przepisów każda osoba powyżej 12. roku życia, która pojedzie pociągiem, tramwajem, autobusem, a także kolejką górską, linową czy łodzią musi założyć maseczkę. W myśl rozporządzenia przepisy będą obowiązywać od poniedziałku, czyli 6 lipca.

Wcześniej zasłanianie nosa i twarzy było tylko zalecane

Dotąd władze zalecały noszenie maseczek podczas godzin szczytu w środkach komunikacji publicznej. Jednak obywatele niechętnie korzystali z tego typu ochrony. W związku z nowym rozporządzeniem, zalecenie zmieni się w obowiązek. Decyzja o obowiązkowych maseczkach była konsultowana z ekspertami ds. zdrowia. Co więcej, niektóre kantony wyraziły życzenie, by Bundesrat taki obowiązek wprowadził.

Kwarantanna dla osób powracających z obszarów ryzyka

Mniej więcej od połowy czerwca liczba nowych zakażeń znów rośnie. Zdaniem Bundesratu może to mieć związek z ponownym otwarciem granic dla osób przyjeżdżających z strefy Schengen oraz innych krajów. Z tego powodu osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z obszarów ryzyka będą musiały udać się począwszy od 6. lipca na 10-dniową kwarantannę. Listę obszarów ryzyka będzie prowadzić (w momencie pisania tego artykułu jeszcze nie została opublikowana – przyp. red.) szwajcarskie ministerstwo zdrowia oraz regularnie ją aktualizować. 

Osoby, które będą musiały poddać się kwarantannie zostaną o tym poinformowane w samolocie, autobusie lub na przejściu granicznym. Po wjeździe do Szwajcarii, są one zobowiązane do poinformowania o swojej obecności lokalnych władz w kantonie. Co więcej, w myśl rozporządzenia linie lotnicze oraz przewoźnicy mają odmawiać transportu osobom chorym.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!