Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Austria: Co się zmieni od 2017 roku dla kierowców?

W sumie posiadaczy samochodów i kierowców czeka aż dziesięć istotnych zmian. Począwszy od winiet a na karach skończywszy – o tym warto wiedzieć!

Wraz z zbliżającą się zmianą daty, coraz chętniej patrzy się na to co zmieni się w kolejnym roku. Za pewnik w przypadku kierowców możemy uznać ledwie kilka zmian, jednak w życie zostanie wprowadzonych kilka istotnych nowelizacji przepisów. Austriacki Automobilklub ÖAMTC przygotował z tej okazji specjalne zestawienie zmian:

 • Zdjęcia z fotoradarów będą mogły zostać wykorzystane przy karaniu następujących wykroczeń: rozmowa przez telefon bez użycia zestawu samochodowego, niedozwolony przewóz osób, niezapięcie pasów bezpieczeństwa, brak należytego zabezpieczenia dziecka w samochodzie. W przypadku motocykli i innych pojazdów także jazda bez kasku, czy transport osób w niedozwolony sposób motocyklem lub motorowerem. Na razie nie wiadomo od kiedy nowy przepis będzie obowiązywać.
 • Udaremnienie dalszej jazdy przy nadmiernym przekroczeniu dozwolonej prędkości. W przypadku zatrzymania, policjanci będą mieli prawo zabrać delikwentowi kluczyki czy założyć blokadę na koło. Od jakiej prędkości należy się liczyć z tą karą pozostaje na razie kwestią do uzgodnienia.
 • Alko-Lock: kierowcom przyłapanym na jeździe na podwójnym gazie zostaną zamontowane w samochodach specjalne urządzenia, które uniemożliwią im jazdę po pijanemu. Od 1 września 2017 system Alko-Lock będzie testowany przez 5 lat.
 • Zmiany nie ominą także świeżo upieczonych kierowców – wraz 1 lipca 2017 okres próbny dla każdego nowicjusza z zgodą na prowadzenie pojazdu zostaje wydłużony do 3 lat. Dodatkowo, jeśli młody kierowca zostanie przyłapany w tym czasie na korzystaniu z telefonu, okres próbny jest wydłużany o kolejny rok a sam delikwent musi udać się na dodatkowy kurs.
 • Dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego – od marca 2017 roku można na terenie całej Austrii ubiegać się o dotację na zakup elektrycznego auta. Jej maksymalna wysokość to 4.000 Euro.
 • Od 1 marca 2017 będzie można prowadzić samochody ciężarowe z napędem elektrycznym i masą nie przekraczającą 4.250 Kg (z uwagi na ciężkie baterie) mając kategorię B prawa jazdy. Wcześniej należy się jednak udać na specjalny kurs, który kończy się adnotacją w prawie jazdy.
 • Zarządzenie regulujące ceny na stacjach – jego czas obowiązywania zostaje wydłużony do końca 2019 roku. Przypomnijmy – w myśl przepisów paliwo na stacjach może podrożeć w ciągu dnia tylko raz o godzinie 12. Obniżki cen są dozwolone przez całą dobę.
 • Nowy znak – wszędzie tam, gdzie pojawi się tabliczka z wtyczką będzie dozwolony postój, parkowanie i ładowanie samochodu elektrycznego.
 • Ceny winiet wzrosną w przyszłym roku o 0,8%. Przez wzgląd na inflację wrosną też taryfy dla samochodów do 3,5 tony oraz ceny na odcinkach ze specjalną winietą (tzw. Sondermautstrecken). W Wiedniu oraz Klagenfurcie w górę powędrują również ceny biletów parkingowych.
 • Począwszy od grudnia 2017 będzie można alternatywnie obok normalnych klejonych na szybę korzystać z tzw. winiet wideo. W związku z automatycznym odczytem numeru rejestracyjnego, problemy z już wykupioną wcześniej winietą przy zmianie tablic rejestracyjnych przejdą do historii.

Źródło: ÖAMTC / oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.