Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria nadal popularnym kierunkiem dla migracji zarobkowej

 

68% nowych miejsc pracy jest obsadzanych siłą roboczą z zagranicy. W 2018 roku nie powinno się wiele w tej kwestii zmienić.

Premia zatrudnieniowa czyli Beschäftigungsbonus miała zahamować ten trend. Państwo chciało wspierać w ten sposób tworzenie nowych miejsc pracy, które byłyby obsadzane Austriakami lub obcokrajowcami z krajów UE, którzy już pracowali na terenie kraju. Świadczenie nie miało być dostępne dla migrantów z Węgier czy Rumunii, teraz okazało się, że być może premia łamie unijne przepisy, a rząd planuje ją zlikwidować.

Jednak nawet wspomniany bonus i fakt, czy nadal będzie wypłacany czy też nie pozostaje bez znaczenia dla sytuacji na rynku pracy, co dobitnie pokazują statystyki. Nie jest bowiem tajemnicą, że austriackie firmy chętnie rekrutują również poza granicami kraju. W tym oraz w przyszłym roku dwie trzecie nowych miejsc pracy przypadną obcokrajowcom, nie legitymującym się austriackim obywatelstwem – tak wynika z prognoz przeprowadzonych na zlecenie austriackiego Urzędu Pracy czyli AMS.

Zgodnie z powyższym 68% nowo utworzonych miejsc pracy w tym roku zostanie obsadzonych obcokrajowcami. Podobnie będzie w przyszłym roku, kiedy ta liczba wzrośnie do 71%. Powodem takiego stanu rzeczy jest niesłabnąca emigracja zarobkowa do Austrii oraz rosnąca liczba osób dojeżdżających z zagranicy do pracy w kraju Mozarta.

Najwięcej emigrantów zarobkowych znajdujących zatrudnienie w Austrii pochodzi z terytorium Unii Europejskiej. Niewielką rolę odgrywa również integracja na rynku pracy azylantów. Najliczniejszą grupą pozostają Niemcy przed Węgrami oraz osobami pochodzącymi z krajów byłej Jugosławii. Polacy w tej statystyce zajmują siódme miejsce. W przeciągu ostatniego roku do Austrii przyjechało ich o 7,7% więcej niż rok wcześniej. Na koniec października pracowało tam w sumie 39.509 Polaków.

Powodem rosnącej imigracji zarobkowej do Austrii są oczywiście znacznie wyższe zarobki, jakie są wypłacane w kraju z stolicą w Wiedniu oraz coraz bardziej widoczny brak wykwalifikowanych pracowników.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!