Pod koniec listopada Minister Finansów Magnus Brunner otrzymał list od Austriackiej Agencji Energetyki (Österreichische Energieagentur). Jego temat: „Indeks cen energii paliw kopalnych dla prywatnych gospodarstw domowych”. Na podstawie rozwoju cen paliw kopalnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy obliczono, ile pieniędzy kierowcy od 2024 roku będą musieli zapłacić za emisję dwutlenku węgla i czy tzw. „mechanizm stabilizacji cen” („Preisstabilitätsmechanismus”) będzie wprowadzony. Ten mechanizm korygujący ma zapobiec ekstremalnym emisjom, zarówno tym wysokim jaki i niskim. Jeśli koszty energii paliw kopalnych dla austriackich gospodarstw domowych drastycznie wzrosną, podatek węglowy ma być niższy. Osoby dotknięte problemem zapłacą więc mniej za podatek klimatyczny.
Cena dwutlenku węgla ma wzrosnąć do 45 euro za tonę
Ze względu na trend panujący w ubiegłych miesiącach Agencja Energetyki zakłada, że mechanizm stabilizacji cen będzie zastosowany. To oznacza, że podatek w 2024 roku wzrośnie z obecnych 32,50 euro na 45 euro za tonę dwutlenku węgla. To oznacza podwyżkę o całe 38%.
Podatek klimatyczny przekracza 100 euro
Dla kierowców oznacza to, że od 1 stycznia 2024 roku według obliczeń austriackiego automobilklubu ÖAMTC będą musieli zapłacić za 1 litr diesla 13,5 centów podatku węglowego, czyli 3,7 centów więcej niż dotychczas. Przeciętnie kierowca, który rocznie zużywa około 800 litrów diesla, będzie tym samym musiał zapłacić 108 euro podatku węglowego w 2024 roku. Dla właścicieli samochodów na benzynę podatek wzrośnie wraz z nowym rokiem o 3,4 centy na 12,3 centy za litr. A to oznacza średni wzrost rachunku za paliwo o 98,4 euro rocznie.
W październiku 2022 roku wprowadzony podatek węglowy jest częścią ekologiczno-społecznej reformy podatkowej (niem. Ökosoziale Steuerreform), który jest prestiżowym projektem austriackiej Minister Ochrony Środowiska Leonory Gewessler. Wysokość owego podatku klimatycznego jest co roku podnoszona.
ÖAMTC żąda podniesienia dodatku klimatycznego o 38%
Jako przeciwwaga i zachęta do tego, aby jeździć mniej samochodem, wprowadzono także regionalnie zróżnicowany dodatek klimatyczny (niem. Klimabonus). Jest on corocznie automatycznie wypłacany wszystkim osobom z głównym miejscem zamieszkania w Austrii. W regionach, w których sieć komunikacji publicznej jest dobrze rozwinięta dodatek wynosił 110 euro, a w słabo skomunikowanych obszarach wiejskich wynosił 220 euro.
Jak wysoki będzie dodatek klimatyczny w 2024 roku jeszcze nie ustalono. ÖAMTC żąda, aby został on podniesiony o 38%, czyli o dokładnie o tyle, ile ma wynieść podwyżka podatku węglowego.
Źródło: heute