Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Podwyżki dla kurierów rowerowych

Od 2020 roku zacznie obowiązywać nowy zbiorowy układ pracy dla kurierów rowerowych i dostawców jedzenia.

Partnerzy społeczni porozumieli się co do pierwszego na świecie zbiorowego układu pracy dla kurierów rowerowych. Zatrudnieni w charakterze dostawcy jedzenia i kurierzy rowerowi nie byli bowiem dotychczas związani zbiorowym układem pracy. Od 1 stycznia 2020 roku mogą w Austrii liczyć na wynagrodzenie podstawowe o wysokości 1506 euro brutto miesięcznie oraz dodatki świąteczne i urlopowe.

Wraz ze wzrostem ogromnej popularności internetowych portali do zamawiania jedzenia, jak Lieferadno lub Mjam liczba rowerowych dostawców jedzenia znacząco wzrosła w Austrii, szczególnie w Wiedniu. Także firmy kurierskie, jak DHL czy UPS stawiają w coraz większej mierze na kurierów rowerowych. Wielu dostawców działało dotychczas jako przedsiębiorcy prywatni lub freelancerzy. Związki zawodowe szacują, że w Austrii pracuje kilka tysięcy kurierów rowerowych. Ile osób zostanie zatrudnionych w 2020 roku przez firmy po wprowadzaniu zbiorowego układu pracy – nie wiadomo.

Związek zawodowy vida i związek specjalistyczny branży transportowej (Fachverband für das Güterbeförderungsgewerbe) Austriackiej Izby Gospodarczej negocjowali zbiorowy układ pracy od lutego. Przewiduje on 40-godzinny tydzień pracy z możliwością 4-dniowego tygodnia. Za każdy przejechany kilometr kierowcy mogą liczyć także na 0,14 centów dodatku za używanie prywatnych rowerów i telefonów komórkowych.

Źródło: oe24.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!