Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Premia zatrudnieniowa dla pracodawców do reformy

Austria chce zreformować wsparcie dla pracodawców, którzy przyjęli nowych pracowników. W przyszłości będzie ono uzależnione od tego, kim zostanie obsadzone wolne miejsce pracy. Czy taki pomysł jest zgodny z prawem UE?

Mimo drobnych sporów, koalicja finalnie przystała na tzw. „Beschäftigungsbonus” zapisany w nowym programie rządu. Na zwiększenie zatrudnienia postanowiono przeznaczyć dwa mld euro. Chodzi o pokrycie firmom, które przyjęły nowych pracowników, połowy dodatkowych kosztów płacowych przez okres trzech lat. Jest jednak pewien problem – nie wiadomo czy takie postanowienie jest zgodne z prawem UE.

Okazuje się, że  premia zatrudnieniowa „Beschäftigungsbonus” nie będzie przysługiwać za każde dodatkowo utworzone miejsce prace. Kluczową kwestią jest, kim zostanie ono obsadzone – a mogą to być osoby zmieniające pracę, bezrobotni, absolwenci austriackich szkół lub wysoko wykwalifikowani pracownicy, posiadający zezwolenie na pobyt z tytułu pracy (tzw. Czerwono-Biało-Czerwoną Kartę). Oznacza to, że państwo nie pokryje połowy kosztów w przypadku zatrudnienia migrantów z krajów UE. 

Kanclerz Austrii Christian Kern jest przekonany, że takie postanowienie nie jest niezgodne z prawem unijnym, ponieważ nie ma w nim mowy o miejscu zamieszkania zatrudnianych pracowników. Polityk twierdzi, że jest to rozwiązanie możliwe do zaakceptowania.

UE zapowiedziała jednak, że przyjrzy się nowemu pomysłowi. Póki jednak nie przedłożono konkretnego projektu, możliwe że obejdzie się więc bez komentarza. W kręgach Komisji Europejskiej słychać głosy, że póki obywatelstwo pracownika nie stanowi kryterium przyznawania pieniędzy, nie dochodzi do bezpośredniej dyskryminacji obywateli UE. Poza tym Austria będzie musiała najprawdopodobniej dowieść, że za pomocą „Beschäftigungsbonus” dąży do osiągnięcia uzasadnionego celu.

Źródło: Kurier.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!