Austria przedłuża kontrole graniczne

Austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że kontrole zostają przedłużone do końca maja. Poprzedni termin upływał 7 maja.

Kontrole graniczne będą prowadzone na granicy wewnętrznej Austrii, na przejściach granicznych z Niemcami, Włochami, Szwajcarią, Liechtensteinem, Czechami oraz Słowacją, Słowenią i Węgrami. Warto wspomnieć, że przekroczenie granicy austriackiej jest możliwe tylko na wybranych przejściach granicznych, a każda osoba, która chce wjechać do kraju, musi przedłożyć stosowne zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2. Zaświadczenie powinno być wydane w jednym z wymienionych języków: niemieckim, angielskim, włoskim lub francuskim i nie może nie może być starsze niż 4 dni.

Link do przykładowego zaświadczenia można znaleźć na stronach polskiej ambasady w Wiedniu oraz tutaj

Co to oznacza dla Polaków pracujących w Austrii?

Przejazd do Austrii na ten moment jest możliwy jedynie przez Niemcy, o czym informuje polska ambasada w Wiedniu. Przekroczyć granicę można na przejściach:

  • Rosenheim,
  • Kempten,
  • Freilassing,
  • Passau.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, przejazd przez Czechy na ten moment (stan 07.05.2020 – przyp.red.) nie jest możliwy. 

Wjazd do Austrii bez zaświadczenia lekarskiego?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie polskiej ambasady w Wiedniu bez wyżej wspomnianego zaświadczenia lekarskiego:

  • dozwolony jest wjazd do Austrii obywatelom Austrii oraz osobom posiadającym w Austrii zwykłe miejsce zamieszkania (gewöhnlicher Aufenthalt) lub miejsce zameldowania (Haupt-, Nebenwohnsitz), które bezzwłocznie poddadzą się 14 dniowej niekontrolowanej domowej kwarantannie i poświadczą to własnoręcznym podpisem. Kwarantanna będzie mogła zostać zakończona, o ile w okresie jej trwania wynik wykonanego testu na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny. Przepisy nie wskazują, jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli granicznej. Można przyjąć jednak, że są to m.in. zaświadczenie o zameldowaniu, karta pobytu obywatela UE oraz uzupełniająco poświadczenie zatrudnienia.  
  • dozwolony jest wjazd w celu skorzystania z niezbędnych usług medycznych obywatelom Austrii i osobom podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w Austrii. Przy wjeździe należy przedstawić potwierdzenie bezwarunkowej potrzeby skorzystania z usługi medycznej w języku niemieckim lub angielskim (załączniki). Dozwolony jest wjazd osoby towarzyszącej.
  • dozwolony jest przejazd w tranzycie przez Austrię bez zatrzymywania się, o ile zabezpieczona zostanie możliwość opuszczenia kraju.

Strona polskiej placówki dyplomatycznej w stolicy Austrii podaje również, że ograniczenie wjazdu nie ma zastosowania w przypadku transportu drogowego, przejazdów związanych z działalnością gospodarczą (UWAGA! Wyjątkiem jest zarobkowy transport osób!) oraz osób codziennie przekraczających granicę w związku z pracą w Austrii. 

Więcej informacji dotyczących przekraczania granicy Austriackiej można znaleźć na stronach polskiej ambasady w Wiedniu pod tym linkiem.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!