Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria przedłuża kontrole graniczne

Austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że kontrole zostają przedłużone do końca maja. Poprzedni termin upływał 7 maja.

Kontrole graniczne będą prowadzone na granicy wewnętrznej Austrii, na przejściach granicznych z Niemcami, Włochami, Szwajcarią, Liechtensteinem, Czechami oraz Słowacją, Słowenią i Węgrami. Warto wspomnieć, że przekroczenie granicy austriackiej jest możliwe tylko na wybranych przejściach granicznych, a każda osoba, która chce wjechać do kraju, musi przedłożyć stosowne zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2. Zaświadczenie powinno być wydane w jednym z wymienionych języków: niemieckim, angielskim, włoskim lub francuskim i nie może nie może być starsze niż 4 dni.

Link do przykładowego zaświadczenia można znaleźć na stronach polskiej ambasady w Wiedniu oraz tutaj

Co to oznacza dla Polaków pracujących w Austrii?

Przejazd do Austrii na ten moment jest możliwy jedynie przez Niemcy, o czym informuje polska ambasada w Wiedniu. Przekroczyć granicę można na przejściach:

  • Rosenheim,
  • Kempten,
  • Freilassing,
  • Passau.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, przejazd przez Czechy na ten moment (stan 07.05.2020 – przyp.red.) nie jest możliwy. 

Wjazd do Austrii bez zaświadczenia lekarskiego?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie polskiej ambasady w Wiedniu bez wyżej wspomnianego zaświadczenia lekarskiego:

  • dozwolony jest wjazd do Austrii obywatelom Austrii oraz osobom posiadającym w Austrii zwykłe miejsce zamieszkania (gewöhnlicher Aufenthalt) lub miejsce zameldowania (Haupt-, Nebenwohnsitz), które bezzwłocznie poddadzą się 14 dniowej niekontrolowanej domowej kwarantannie i poświadczą to własnoręcznym podpisem. Kwarantanna będzie mogła zostać zakończona, o ile w okresie jej trwania wynik wykonanego testu na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny. Przepisy nie wskazują, jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli granicznej. Można przyjąć jednak, że są to m.in. zaświadczenie o zameldowaniu, karta pobytu obywatela UE oraz uzupełniająco poświadczenie zatrudnienia.  
  • dozwolony jest wjazd w celu skorzystania z niezbędnych usług medycznych obywatelom Austrii i osobom podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w Austrii. Przy wjeździe należy przedstawić potwierdzenie bezwarunkowej potrzeby skorzystania z usługi medycznej w języku niemieckim lub angielskim (załączniki). Dozwolony jest wjazd osoby towarzyszącej.
  • dozwolony jest przejazd w tranzycie przez Austrię bez zatrzymywania się, o ile zabezpieczona zostanie możliwość opuszczenia kraju.

Strona polskiej placówki dyplomatycznej w stolicy Austrii podaje również, że ograniczenie wjazdu nie ma zastosowania w przypadku transportu drogowego, przejazdów związanych z działalnością gospodarczą (UWAGA! Wyjątkiem jest zarobkowy transport osób!) oraz osób codziennie przekraczających granicę w związku z pracą w Austrii. 

Więcej informacji dotyczących przekraczania granicy Austriackiej można znaleźć na stronach polskiej ambasady w Wiedniu pod tym linkiem.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.