„Ponowne zalesianie przeprowadza się na większych zniszczonych obszarach w celu wsparcia rośnięcia drzew po burzach lub inwazji korników. Pomaga to także zwiększeniu różnorodności gatunków drzew w lesie odpornym na zmiany klimatu”, wyjaśnia Andreas Gruber, dyrektor ds. leśnictwa i ochrony przyrody w Austriackim Urzędzie Leśnictwa.
Znaczenie lasów w zmieniającym się klimacie
„Przede wszystkim jednak polegamy na sile natury i promujemy naturalną regenerację lasu. Drzewa, które odrastają naturalnie, są najlepiej przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych”, podkreśla Gruber. Presja na lokalne lasy rośnie. Nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak okresy suszy lub burze.
Nienaruszone, odporne lasy są ważniejsze niż kiedykolwiek, zwłaszcza w czasach zmian klimatycznych. „Dlatego z całych sił kontynuujemy przekształcanie lasów w bogate gatunkowo lasy mieszane. Zainwestujemy około 17 milionów euro w gospodarkę leśną w 2025 roku. Wszystko po to, aby nasze lasy były gotowe na przyszłość”, podkreśla Georg Schöppl, dyrektor generalny ÖBf.
Różnorodność drzew dla lasów przyjaznych klimatowi
Austriaccy leśnicy kontynuują trend sadzenia bardziej odpornych gatunków drzew. Ponad połowa, czyli około 730 000 wszystkich zalesionych młodych drzew to już modrzewie, podczas gdy liczba świerków nadal spada. W tym roku program sadzenia obejmuje również 85 000 jodeł, które mają głębokie korzenie i mogą łatwo uzyskać dostęp do wody i składników odżywczych w okresach suszy.
Jeśli chodzi o drzewa liściaste, Austriackie Lasy stawiają na dęby i klony, w sumie około 100 000 młodych roślin. Rzadkie gatunki, takie jak czeremcha, dzika grusza, wiąz i topola czarna zapewniają różnorodność w lesie. W sumie Lasy Federalne sadzą 40 różnych gatunków drzew, tworząc kolorowe lasy mieszane. „Natura daje nam pole do manewru. Musimy promować w naszych lasach gatunki drzew, które poradzą sobie z warunkami klimatycznymi zarówno dziś, jak i za 100 lat”, mówi Gruber.
Gdzie sadzone są drzewa?
Prawie 330 000 młodych drzewek znajdzie w tym roku nowy dom w lasach ÖBf w Górnej Austrii. Prace związane z ponownym zalesianiem koncentrują się głównie na dolinie Steyr i regionie wokół jeziora Mondsee. W Salzburgu leśnicy posadzą około 315 000 drzew. Szeroko zakrojone zalesianie trwa również w Styrii. Tam posadzono około 250 000 młodych drzew – zwłaszcza w lasach, które poważnie przetrzebiły burze i korniki.
W Dolnej Austrii dodano ponad 235 000 nowych drzew, głównie w Waldviertel i południowej części landu. W Tyrolu planowane jest ponowne zalesianie i posadzenie łącznie około 140 000 młodych drzew. Lasy Federalne kontynuują również kampanię sadzenia w Karyntii: około 65 000 młodych drzew zostanie posadzonych na przykład w lasach w pobliżu Obervellach i wokół jeziora Ossiach.
Źródło: 5min
Zdjęcie: freepik